İşçi Partisi-sendikalar ilişkisinde yeni dönüm noktası

İngiltere'de ana muhalefet İşçi Partisi'nin lideri Ed Milliband, partinin işçi sendikaları ile ilişkisini köklü bir şekilde değiştirecek "tarihi" bir değişikliğe gidileceğini açıkladı.

İşçi Sendikaları tarafından 19. yüzyılın sonlarında kurulan İşçi Partisi'nin bugüne kadar önemli bir gelir kaynağı, bağlı sendikalara üye milyonlarca işçinin aidatlarından otomatik olarak yapılan kesintilerdi.

Şu anda İşçi Partisi'ne örgütsel olarak bağlı sendikaların 3 milyon civarında üyesi var ve bunların sendika aidatlarının belli bir yüzdesi otomatik olarak partiye gidiyor.

İşçi Partisi lideri, sendika üyelerinin partiye aidat ödemek istiyorlarsa, bunu bizzat aktif olarak tercih ettikleri için yapmaları gerektiğini söyledi.

Kuruluş yıllarında partiye büyük güç veren ve onu somut olarak işçi sınıfına bağlayan örgütsel ve mali bağlar, daha sonraki yıllarda, özellikle de son otuz yıl içinde yoğunlaşarak partinin "bütün sınıfları temsil etmesi", "modernleşmesi" gerektiği fikriyle birlikte sorgulanmaya başlandı.

Sendikaların partinin yıllık kongrelerinde üye sayısıyla belirlenen oy ağırlıkları ve karar mekanizmalarındaki etkileri, aşamalı olarak çeşitli tüzük değişiklikleriyle ortadan kaldırıldı.

Ama sendikaların hâlâ üyelerinden gelen aidatlarla parti için önemli bir mali kaynak oluşturması, bazı kararlarda belli bir ağırlıkları olmasını sağlıyor.

Hızlandıran olay

Milliband'ın aslında partinin tarihsel gelişimi içinde şaşırtıcı olmayan bu adımları atmasını hızlandıran gelişme geçen hafta Falkirk'de ortaya çıkan bir suçlama oldu.

Partiye bağlı en güçlü sendikalardan biri olan Unite'ın, bölgede milletvekili ön seçimlerini kendi istediği aday lehine etkilemek için sendika üyelerini haberleri olmadan üye kaydettirdiği öne sürüldü.

Milliband son olarak Falkirk bölgesi milletvekili adayı ön seçimlerinde sendikaların etkili olma çabalarını "eski tarz politikanın can çekişmesi" diye tanımladı, fakat bunu sendikalar ile daha modern bir ilişki yaratmak suretiyle siyaseti daha "şeffaf, açık ve güvenilir" kılma fırsatı olarak değerlendirmek istediğini söyledi. Sendika suçlamaları reddediyor, kurallara uygun davrandığını söylüyor.

İşçi Partisi lideri, gerekli değişikliklerin en kısa zamanda , sendikalarla yapılacak tartışmalardan sonra ve kesinlikle gelecek seçimden önce yürürlüğe sokulacağını da açıkladı.

Sendika aidatlarından otomatik olarak yapılan kesintilerden İşçi Partisi kasasına her yıl yaklaşık 8 milyon sterlin giriyor. Partili kaynaklar, bu kesintiyi otomatik olmaktan çıkarıp tercihe bağlamakla partinin yılda 5 milyon sterlin civarında gelir kaybına uğrayacağını tahmin ediyor.

Milliband, sendikaların yürütecekleri kampanyalar ve faaliyetler için siyasi fonlar ayırabileceklerini ama tek tek sendika üyelerinin İşçi Partisi'ne kendi tercihleri olmadığı halde aidat ödemesinin artık kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sendikalardan ilk tepkiler

Milliband, bir yandan sendika yönetimlerinin etkisini azaltacağı kesin olan bu adımın, ille de partide işçilerin etkisini azaltması gerekmediğini savundu ve "Sorun sıradan işçilerin İşçi Partisi'nde belirleyici olması değil. Sorun bu insanların gerçek anlamda faaliyetimizin parçası olmamalarında. Mahalli parti teşkilatlarına üye değiller, kampanyalarımıza aktif olarak katılmıyorlar. İnsanların İşçi Partisi'ne bağlı olup olmadıkları konusunda daha aktif ve kişisel tercihler yapabilmesi gerektiğini düşünüyorum."

İşçi Partisi lideri bu şekilde parti üyesi sayısını artırmalarının bile mümkün olduğunu söyledi.

Milliband buna karşılık, bölgelerde milletvekili adaylarının belirlendiği ön seçimleri sadece parti üyeleri değil, bölgede yaşayan ve İşçi partisi üyesi olmasa bile destekçisi olarak kaydolmuş her seçmenin katılabileceği oylamalarla belirleme önerisini de düşüneceğine söz verdi.

Sendikalardan ise ilk tepkiler gelmeye başladı. İletişim İşçileri Sendikası CWU'dan Billy Hayes, bunun "sıradan insanı siyasi süreçlerden iyice uzaklaştıracağını" savundu.

Bu adımın sendikaların partiyle bağını zayıflatmak için daha önce de 1920 ve 1940'larda denendiğini ve başarısız olduğunu söyleyen Hayes, "İyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Sendika üyeleri zaten isterlerse parti aidatı kesintisinden muaf olabiliyor" diye konuştu.

İlgili haberler