Ali İsmail Korkmaz’ın cenazesi defnedildi

Eskişehir’de, 2 Haziran'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğradıktan sonra dün yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın cenazesi, Hatay’da düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni sonrası defnedildi.

Korkmaz’ın cenazesi Eskişehir'de binlerce kişinin katıldığı bir gösterinin ardından konvoy eşliğinde sabah saatlerinde Hatay’a getirildi.

Gezi eylemleri sırasında Ankara’da polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ailesiyle yine Gezi eylemleri sırasında Antakya’da yaşamını kaybeden Abdullah Cömert’in ailesi de cenaze törenine katıldı.

Korkmaz’ın cenazesi önce Ekinci Beldesi’ndeki evinin önüne getirildi.

Cenaze buradan binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşle mezarlığa getirildi.

Çeşitli döviz, pankart ve Türk bayraklarının taşındığı yürüyüşte “Bizi de öldürün memleketi kurtarın”, "Ali İsmail ölümsüzdür", "Hükümet istifa", "Katil Devlet hesap verecek" sloganlar atıldı.

Doğan Haber Ajansı cenaze törenine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Nihat Matkap, Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldığını bildirdi.

Antakya'da dün gerginlik vardı

Dün akşam saatlerinde Antakya’da Korkmaz’ın ölümünü protesto gösterisine polisin müdahalesi üzerine polisle göstericiler arasında çatışma çıkmıştı.

Armutlu Mahallesi’nde yoğunlaşan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürmüştü.

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İngilizce öğretmenliği bölümü birinci sınıf öğrencisiydi.

Korkmaz, 2 Haziran’da Gezi Parkı eylemlerinde polisin müdahalesinden kaçarken girdiği bir ara sokakta sivil giysili bir grubun saldırısına uğramıştı.

Arkadaşları tarafından yaralı olarak bulunup Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Korkmaz’a ilk tedavisinin ardından kritik bir sağlık problemi olmadığı söylenerek evine gönderilmişti.

Gittiği evinde fenalaşan Korkmaz’ın daha sonra götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi’nde beyin kanaması geçirdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Sağlık Bakanlığı'ndan, Korkmaz'a ilk gittiği hastanede ilk müdahalenin gerekli şekilde yapılmadığı iddialarıyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Tedavi sürecinin hiçbir aşamasında hastanede bakılmaması, hastaneye kabul edilmemesi gibi bir durum oluşmamıştır. Ailenin şikayeti çerçevesinde, Eskişehir Valiliği'nin yürüttüğü adlî ve idarî soruşturma devam etmektedir. Sağlık Bakanımızın talimatıyla yukarıda paylaştığımız tedavi sürecinin bütün detaylarının incelenmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından da ayrıca soruşturma başlatılmıştır."

İlgili haberler