Londra'da Shell'e karşı Greenpeace eylemi

Londra'da Çevre Örgütü Greenpeace'in altı eylemcisi petrol devi Shell'i protesto etmek için Batı Avrupa'nın en yüksek gökdeleni The Shard'a tırmandı.

Protestocular, sabah 4:20'de başladıkları 310 metrelik tırmanışı 15 saatte tamamladı.

Sabaha karşı olay yerine çağırılan polis, grubun binaya, hemen yakındaki London Bridge metro ve tren istasyonunun çatısına tırmanarak ulaştığını belirtti.

Greenpeace üyeleri daha sonra binanın kenarında bulunan merdivenleri ve dağcı halat tekniklerini kullandı.

Tırmanışın tahmin edilenden uzun sürmesinden dolayı ellerindeki tüm pankartları asamayan grup, binanın tepesinde üstünde "Kuzey Kutbu'nu koruyalım" yazılı bir bayrak açmakla yetindi.

Bayrağın açılmasıyla bina etrafında toplanan insanlar da tezahürata başladı.

Greenpeace, eylemin enerji devi Shell'in Kuzey Kutbu'nda petrol arama çalışmalarını protesto etmek için yapıldığını belirtti.

Çevre örgütü ayrıca protestoya dikkat çekmek için sosyal medyayı kullanarak eylemcilerin taktığı kameradan tırmanışı canlı yayınladı.

Örgüt, 100 ila 200 kişinin canlı yayını izleyeceklerini tahmin ettiklerini, ama tırmanışın sonuna doğru rakamın 13 bini bulduğunu söyledi.

Bu sırada Shell yaptığı açıklamada Greenpeace'in "görüşlerini belirtme" hakkına saygı duyduğunu söyledi, ama "Kuzey Kutbu'ndaki enerji kaynaklarının dünyadaki tüm tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağını" belirtti.

Petrol devi ayrıca "biyoçeşitlilik, ekoloji, deniz temizliği, petrol sızıntısının engellenmesi, güvenlik ve sağlık konularında en iyi tekniklerin kullanılması ve standartların belirlenmesi için Kutup paydaşlarıyla düzenli çalıştıklarını" söyledi.

87 kat 310 metre yüksek

Geçen Şubat ayında resmen açılışı yapılan The Shard adlı 87 katlı gökdelen 310 metre yüksekliğinde.

Greenpeace sözcüsü, binanın Shell'e ait üç genel merkez binasının tam ortasında bulunduğu ve bir buz parçası model alınarak inşa edildiği için seçildiğini belirtti.

Sözcü ayrıca eylemcilerin tırmanma eğitimine sahip olduğunu ve tehlike olmadığını söyledi.

Bina yönetiminin sözcüsüyse, başlıca kaygıların protestocuların, çalışanların ve ziyaretçilerin güvenliği olduğunu belirtti.

Sözcü, "İnsanların güvenliğini garanti altına almak için ilgili makamlarla işbirliği yapıyoruz" dedi.

Eylemcileri tırmanışlarının sonunda polis tarafından 'mülke zor kullanarak izinsiz girme' şüphesiyle gözaltına alınan Greenpeace protestonun sonunda Twitter üzerinden "Yorgunuz. Heyecanlıyız. Duyguluyuz. Ama en önemlisi gururluyuz. Hayatımızın en muhteşem günü. Herkese teşekkürler." dedi.