Mursi yandaşları güvenlik güçleriyle çatıştı

Mısır'ın başkenti Kahire'de, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yandaşları güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi.

Polisin, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylar sırasında protestocular güvenlik güçlerine taşlarla saldırdı ve Kahire'nin ana caddelerinden birisini geçici olarak trafiğe kapattı.

Mursi taraftarlarıyla polis arasındaki çatışmalar, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Willam Burns'ün, 'Mısır'a demokrasiyi kurmak için ikinci bir şans verildiği' yolundaki sözleri ardından başladı.

Burns, Kahire'de Mısır'ın yeni liderleriyle görüşmeler yaptı ancak Müslüman Kardeşler'in de aralarında bulunduğu muhalif gruplar Burns'le görüşmeyi reddetti.

Son çatışmalar, 3 Temmuz'da devrilmesi ardından Muhammed Mursi'nin tutulduğu tahmin edilen Cumhuriyet Muhafızları binası önünde 50'den fazla Mursi yandaşının ölümüyle sonuçlanan olaylardan bir hafta sonra meydana geldi.

Dünkü olaylar, yüzlerce kişilik bir grubun, Kahire merkezindeki 6 Ekim Köprüsü'nü işgal etmesi ardından alevlenmişti.

Mursi yandaşları daha erken saatlerde de, devrik cumhurbaşkanının serbest bırakılması talebiyle Rabia'tül Adeviye Camii önünde toplanmıştı.

İkinci şans

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Willam Burns ülkenin geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur ve Başbakan Hazım el-Beblavi ve Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Sisi'yle biraraya geldi.

Burns, son haftalarda Mısır'da yaşananları, Hüsnü Mübarek'in uzun baskıcı rejimini deviren 2011 devriminin vadettiklerini hayata geçirmek için 'ikinci bir şans' olarak nitelemişti.

Ordudan, siyasî gerekçelerle herhangi bir tutuklama yapmamasını isteyen Burns, Amerika Birleşik Devletleri'nin, 'istikrarlı, demokratik, katılımcı ve hoşgörülü' bir Mısır'a olan bağlılığını sürdürdüğünü ifade etti.

'Nasihat vermeye gelmedim'

Bakan Burns, Mısır'a kimseye nasihat vermeye gelmediğini, kendi yönetim modellerini Mısır'a empoze etmek gibi bir niyetleri olmadığını vurguladı.

William Burns, ziyareti öncesinde Mısır'daki tüm partilerin temsilcileriyle görüşmeyi amaçladığını açıklamıştı.

Ancak Selefiler'i temsil eden aşırı muhafazakâr El-Nur ve Mursi karşıtı Temerrüd görüşmeyi reddetmiş, Müslüman Kardeşler de Burns'le görüşmek gibi bir planları olmadığını açıklamıştı.

İlgili haberler