Kolombiya lideri, silah bırakan gerillarla görüştü

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkenin en büyük ikinci gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (ELN) silah bırakan 30 üyesiyle görüştü.

Santos, ülkenin güney doğusundaki Cauca bölgesinde ELN üyeleriyle yaptığı görüşmeyi “barışa doğru büyük bir adım” olarak niteledi.

ELN, Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü FARC ile yürütülen barış görüşmelerinin bir parçası değil ama grubun liderleri, müzakerelere katılmak istediklerini dile getirmişti.

Ama, Kolombiya hükümeti ELN ile masaya oturmak için grubun rehineleri serbest bırakmasını şart koşuyor.

Yetkililer, solcu ELN örgütünün 1,500 üyesi olduğunu söylüyor.

Devlet Başkanı Santos, aralarında hamile bir kadın bulunan ve silahları ile malzemelerini bırakan örgüt üyelerini kendi karşıladı.

Cali’de konuşan Santos, “[Barış] süreci budur. Her bir ELN ve FARC üyesi idealleri uğruna girdikleri mücadele yolunda devam edecekler ama şiddet ve silaha başvurmayacaklar” dedi.

Anlaşma Kasım ayında

Bu arada FARC örgütünün baş müzakerecisi Ivan Marquez, yaklaşık elli yıldır devam eden silahlı çatışmaların yakında sona ereceğini söyledi.

Küba’da Kolombiya hükümeti ile yürütülen müzakerelere katılan Marquez, barış için tüm solcu partiler ile sendikaları birlik olmaya çağırdı.

Hükümet, Kasım ayında barış anlaşması imzalamak istiyor.

Marquez ise, çözüm konusunda bu kadar hızlı davranılmaması uyarısında bulunuyor.

Kolombiya televizyon kanalı RCN’a konuşan Marquez, “[Kasım ayında barış anlaşması yapılması] mümkün. Ama bu başarmak için zamana ihtiyacınız var. Kötü bir barış anlaşması savaştan daha beterdir” dedi.

Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü Farc ile hükümet arasındaki görüşmeler geçen yıl Kasım ayında başladı.

ELN ise sürecin dışında tutuldu.

Farc'tan 'birleşme' çağrısı

Farc, geçen ay yayımladığı bir açıklamada her iki gerilla grubunun “birleşmeyi” tartıştıklarını belirtmiş, bu açıklama ELN’in de müzakere sürecine dahil edilme girişimi olarak görülmüştü.

Fakat Kolombiya hükümeti, ELN’nin görüşmelere katılabilmesi için önce silah bırakmaları gerektiği ve tüm rehinelerin salınması şartını koşuyor.

ELN kısa bir süre önce Kolombiyalı bir askeri serbest bırakmıştı, ama grubun elinde hala rehineler bulunduğu tahmin ediliyor.

Hükümet adına müzakerelere katılan Humberto de la Calle, Küba’da yürütülen barış görüşmelerinin amacının ‘isyancıların silahlı mücadeleye son verip barış sürecine katılmalarını sağlamak’ olduğunu söyledi.

Toprak reformu konusunda uzlaşı sağlandı ama görüşmeler beş ayrı başlık üzerinden devam ediyor.

Farc müzakerecisi, Anayasal Meclisin Küba’da anlaşmaya varılan maddeleri yürürlüğe sokması gerektiğini söyledi.

Farc’ın, 2001’de 16 bin olan savaşçı sayısının 8 bine düştüğü tahmin ediliyor.

Yürütülen bu son müzakereler, çatışmaların başladığı 1960lardan bu yana dördüncü barış girişimi olarak değerlendiriliyor.

İlgili haberler