Af Örgütü: Mursi destekçileri işkence mağduru

Telif hakkı Reuters

Uluslararası Af Örgütü - Amnesty International, Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçilerinden gözaltına alınan yüzlercesinin yasal haklarından mahrum bırakıldıklarını duyurdu.

Örgütün, gözaltına alınanların anlatımlarına dayanılarak hazırlanan raporunda, zanlıların gözaltına alındıkları sırada dövüldükleri, elektrik işkencesine maruz bırakıldıkları ve dipçik darbelerine hedef oldukları aktarıldı.

İddiaların derhal soruşturması çağrısında bulunan Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Program Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, ''Kutuplaşmanın ve ayrışmanın derinleştiği bu dönemde, savcılığın bağımsız ve siyasi müdahalelerden uzak olduğunu ortaya koyması çok önemlidir'' dedi.

Örgüt, işkence ve kötü muamele vakalarının yaşananların yargı süreci değil, intikam arayışı gibi görülme riski olduğuna dikkat çekti.

Af Örgütü verilerine göre, Mursi'nin devrildiği 3 Temmuz'dan bu yana sadece Kahire'de 660 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında çok sayıda Müslüman Kardeşler lideri var.

Gözaltına alınanların yakınlarının akrabalarının akıbetlerini sorduklarında tatmin edici yanıtlar alamadıklarını, sanıkların avukat desteği ve yargıç karşısına çıkarılma haklarından da yoksun bırakıldıkları iddiaları da Af Örgütü'nün raporundaki ayrıntılardan.

Zanlıların büyük bölümü şiddet kışkırtıcılığı yapmak ve şiddet olaylarına karışmak iddialarıyla gözaltına alındıkları belirtiliyor.

Zanlıların gözleri kapalı halde yapılan sorgularına istihbarat servisinden görevlilerin katıldığı iddiaları var. Af Örgütü, bu uygulamanın Mübarek döneminin çağrıştıran ürpertici taktiklerden olduğunu aktarıyor.

Gözaltı ve tutuklamaların büyük bölümü ise, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Komutanlığı'nın önünde 51 Mursi destekçisinin hayatını kaybettiği 8 Temmuz'daki şiddet olaylarının ardından yaşandı.

Mursi'nin tutulduğuna inanılan binanın önünde toplanan binlerce kişinin üzerine askerler tarafından ateş açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Mursi ve çalışma arkadaşlarının bazılarının yerleri bilinmiyor.

Af Örgütü, ayrıca darbenin hemen ardından Mursi yanlısı yayın yapan altı televizyon kanalının kapatıldığını da anımsatttı.