Sıcak havalarda nasıl uyunur?

Telif hakkı spl

Kavurucu yaz sıcaklarında gece başını yastığa koyanların birçoğu uyumakta zorluk çeker.

İngiltere’de alışılmışın dışında yüksek seyreden sıcaklık ve nem oranının yükselmesi üzerine BBC muhabiri Tom de Castella, “Sıcak havada nasıl uyunur?” sorusuna yanıt aradı.

Meteoroloji uzmanı Philip Eden, nemli ve sıcak bölgelerde yaşanan uyku sorununa, Akdeniz ülkelerinde uygulanan yöntemleri çözüm olarak öne sürüyor.

“Gündüz güneş ışıklarının eve girmesini engellemek için tüm gün perdeleri kapalı tutuyorum. Gölgede kalan yerlerdeki pencereleri açıyor, güneş gören taraflardakileri de kapatıyorum. Bu da, günün ilk yarısı ve ikinci yarısında evin içinde dolanıp birini kapatıp diğerini açmak anlamına geliyor.”

Philip Eden, yatağa gitmeden bir saat önce de hafif bir esinti olması için evdeki tüm pencereleri açıyor.

Ama güvenlik kaygıları nedeniyle herkesin pencereleri açık tutma lüksü olmayabilir. Giriş ve bodrum katlarında hırsızlık olabilir veya kimileri de açık pencerelerden böcek veya sinek girmesinden rahatsızlık duyabilir.

Vantilatör 'en makul seçenek'

İmperial College'da nefes fizyolojisi ve uyku uzmanı olan Mary Morrell, “Akla en yatkın seçenek vantilatör kullanmak. Havanın vücudunuzun çevresinde dolanmasına yardımcı olur ve terin buharlaşma şansını arttırır” diyor.

Telif hakkı AFP

Morrell, naylon yatak takımları yerine ince pamuklu çarşaflar kullanılmasını tavsiye ediyor. Pamuklu çarşaflar, uyuyan kişinin nemli, ıslak bir örtüyle kaplanmasına engel olur ve teri emer.

Uyku uzmanı Morrell’e göre şehirde yaşayanların sinek ve böcek sıkıntısı olmayabilir, ama daha kırsal bölgelerde yaşayanlar için cibinlik kullanmak iyi bir seçenek olabilir.

Loughborough Üniversitesi Klinik Uyku Araştırma Birimi Müdürü Prof. Kevin Morgan ise uyku sıkıntısının yalnızca sıcak hava ve nemden kaynaklanmayabileceğini söylüyor.

Sıcak havalarda, yatağa her günden daha farklı bir fiziksel ve zihinsel ruh haliyle giriyoruz. Morgan, mesele sağlıklı uyumak olunca ‘farklı bir rutinin veya ruh halinin iyi olmadığını’ ifade ediyor.

“Hava sıcakken yatağa giriyorsunuz ve hemen uyuyamıyorsunuz. Sonra sizi uykudan alıkoyan şeyleri düşünmeye başlıyorsunuz. Öyle uzanıp neden iş yerinde terfi etmediğinizi düşünmeyin. Uykusuzluğun çaresi budur.”

Alkol uyutur mu?

Morgan, sizi rahatsız eden şeyleri düşünmek yerine kalkıp gazete okumanızı ve bilgisayar başına geçmek haricinde sizi rahatlatabilecek ne varsa yapmanızı tavsiye ediyor.

Uyku uzmanı Morgan, “Eğer uyku öncesi bir iki kadeh kırmızı şarap içmeye alışıksanız ve sizi uyutuyorsa, o da olur ama alışık değilseniz içmeyin. Alkol uykuya dalmanıza yardımcı olur ama uyku halinizi koruyamamanıza da neden olabilir” diyor.

Morgan, soğuk bir duş almanın da iyi bir fikir olmadığı görüşünde.

“Bir anlığına soğukluk hissettir ve derideki gözenekleri kapatıp daha az terlemenize yardımcı olabilir. Ama ille de duş almanız gerekiyorsa ılık suyla duş alın.”

Asıl önemli olan endişelenmemek. Morgan, iki gece üst üste sağlıksız uykunun sağlıklı insanlar üzerinde büyük bir etki yaratmayacağını söylüyor ve ekliyor:

“Ama üçüncü gece çok yorgun olacaksınız ve hava ne olursa olsun hemen uykuya dalacaksınız.”

Siz sıcak havalarda uyuyabilmek için en etkili yöntemin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Görüş ve önerilerinizi yazın, yayımlayalım.

Twitter takipçilerimizden gelen bazı tavsiyeler şöyle:

@Hrremsnmezer Hürrem Sönmezer ‏

"Yatmadan önce hükümet adamlarından birini dinlersin,misler gibi uyursun. Biz 12 yıldır bunu yapıyor huşuu içinde uyuyoruz."

@suat__yildiz SuAt yıLdıZ

"buz gibi 2 dilim karpuz önerilir"

@sinemapongol Gezici ‏

"15 dk. soguk dus alarak vucut isinizi dusurun ve vakit kaybetmeden yataga gidin. Misil misil uyursunuz."

@nanelipuding güzin ‏

"balkonda yatmak hayli etkili bi çözüm."

@yelizkaragul Yeliz Karagüllü ‏

"baharatlı yiyeceklerden kacınmak ve bol su icmek."

@cigdemkoyuturk cigdem

"Turk TV kanallarini acip sinirin de etkisiyle uyumak ne bayilinir!"