Putin: ABD'yle ilişkimiz istihbarat didişmesinden önemli

Rusya lideri Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri'yle ikili ilişkilerinin istihbarat servisleri arasındaki didişmeden daha önemli olduğunu söyledi.

Amerikan istihbaratının belgelerini sızdıran firari Edward Snowden'la ilgili krizde son durumu değerlendiren Putin, eski Amerikalı istihbaratçıyı ''Rus-Amerikan ilişkilerini zedeleyecek'' faaliyetlerde bulunmaması konusunda uyardı.

Snowden Salı günü Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, istihbarat servislerinin izleme programlarıyla ilgili bilgi ve belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle Snowden'ın peşinde.

Snowden üç haftadır Moskova'daki Sneremetyevo havaalanında mahsur.

Amerikalı eski istihbaratçı, vatandaşlığı askıya alındığı ve seyahat belgeleri bulunmadığı için bazı Latin Amerika ülkelerinin sığınma davetinden yararlanamamıştı.

'Rusya, bağımsız bir ülke'

Putin Rusya'nın ''bağımsız bir dış politikaya sahip bağımsız bir ülke'' olduğunu anımsattı.

Interfax ajansının sorularına yanıt veren Putin, insan hakları savunuculuğuyla -Amerikan karşıtlığı arasında fark olduğunu, bu konuda detary vermeyeceğini vurguladı.

Putin'in bir sözcüsü, daha önce Snowden'ın sığınma başvurusuyla ilgili kararı Putin'in vermeyeceğini söylemişti.

Putin'in konunun hassasiyetinin farkında olduğuna dikkat çeken gözlemciler, konunun ABD Başkanı Barack Obama'nın eylüldeki Rusya ziyaretini gölgeleme riski olduğunu kaydediyor.

Kremlin'e yakın bir avukat olan Anatoly Kucherena, Snowden'ın başvurusunun bürokrasisine ilişkin işlemlerde yardımcı olmuş ve Amerikalı eski istihbaratçının şimdilik Rusya'da kalmayı planladığını söylemişti.

Kucherena, Reuters ajansına çarşamba günü yaptığı açıklamada da, Snowden'ın bir hafta içinde havaalanından ayrılabileceğini belirtti.

ABD, Washington’a ait istihbarat ve izleme programlarıyla ilgili gizli bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle Snowden’ı yargılamak istiyor.

Kucherena, Snowden’ın başvuru belgesinde 'ABD’ye dönmesi durumunda işkence görebileceğini ve idam edilebileceğini' belirtti.

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Snowden’ı ABD’ye teslim etmeyi reddetmiş, fakat Rusya’da kalabilmesi için de 'ABD’nin izleme programına ilişkin gizli bilgileri sızdırmaması' şartını öne sürmüştü.

İlgili haberler