Rusya'da Navalni kararı ardı protestolar

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Rusya'nın en popüler muhalif isimlerinden Alexei Navalni'nin beş yıl hapis cezasına çarptırılması sert dille eleştiriliyor.

Mahkeme, Navalni'nin bir kereste şirketini yarım milyon dolar dolandırdığına hükmetmişti. Hakkındaki suçlamaları reddeden Navalni ise davanın siyasi olduğunu söylüyordu.

Avrupa Birliği mahkeme kararının Rus hukuku hakkında "ciddi soru işaretleri" doğurduğunu; Amerika Birleşik Devletleri ise "oldukça hayal kırıklığına uğradığını" söyledi.

Mahkeme kararının açıklanmasının ardından Moskova, St Petersburg ve başka şehirlerde patlak veren protestolarda çıkan arbedelerde polis onlarca eylemciyi gözaltına aldı.

Binlerce kişinin katıldığı protestolar gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Davanın görüldüğü Kirov'da mahkemenin kararı ve ceza açıkladıktan sonra en az iki Navalni taraftarı gözaltına alındı.

37 yaşındaki muhalif lider, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'nin Birleşik Rusya Partisi'ne karşı yürüttüğü kampanya, ve yolsuzluk iddiaları hakkında yazdığı makalelerle tanınıyor.

Kendisi, Kremin ve Putin'e karşı 2011 yılının Aralık ayında ilham olduğu büyük protestolarla dikkat çekmişti.

Kararın okunmasının ardından kelepçelenip duruşma salonundan çıkarılmadan önce Navalni taraftarlarının yolsuzluk karşıtı mücadeleye devam etmesini istedi ve Twitter üzerinden "Bir şey yapmadan oturmayın" dedi.

İlgili haberler