PKK: AKP hükümetini son kez uyarıyoruz

Telif hakkı ANF

AKP hükümetini barış sürecini sabote etmekle ve somut adımlar atmamakla suçlayan KCK, "AKP hükümetini son kez uyarıyoruz" dedi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre açıklamada sürecin sabote edilme gerekçeleri olarak Abdullah Öcalan'ın sağlık sorunlarının dikkate alınmaması, Türkiye’nin Suriye'nin kuzeyine yönelik politikası ve BDP heyetinin Öcalan’la görüşmelerinin zamanında yapılmaması gösterildi.

Açıklamada "Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

‘Öcalan’ın sağlığı konusunda açıklama yapılmadı’

KCK, Abdullah Öcalan’ın kapsamlı muayene talepleri karşısında hükümetin hiçbir açıklama yapmadığını, heyetlerin bununla ilgili çağrısına da yanıt verilmediğini belirtti.

Örgüt bu durumun hükümetin çözüm konusundaki samimiyetinin sorgulanmasına neden olduğunu belirtti:

"Önder Apo’nun sağlığına böyle yaklaşan bir hükümetin, çözüm konusunda samimiyeti hareketimiz, halkımız ve demokratik kamuoyu tarafından ciddi anlamda sorgulanır ve kuşku duyulur hale gelmiştir."

KCK, Suriye'nin kuzeyinde son günlerde İslamcı gruplarla Kürt gruplar arasında yaşanan çatışmalarla ilgili de AKP hükümetine eleştiriler yöneltti.

'Suriye'nin kuzeyindeki grupları hükümet destekliyor'

Suriye'nin kuzeyinden Rojava olarak bahsedilen açıklamada Kürt gruplarla çatışan gruplara hükümetin destek verdiği iddia edildi: "AKP hükümeti sürekli bir biçimde Rojava’da Kürdistan halkının elde ettiği özgürlük imkanlarını tasfiye etmek için Cebhet- Ül Nüsra başta olmak üzere bir çok çeteci, katil grupları desteklemeye, Kürt bölgesinde barış ve istikrar ortamını bozmaya çalışmaktadır. Rojava’daki halkımızın kazanımlarına tahammül gösteremeyen bir hükümetin, Kuzey Kürdistan’da halkımızın halk olmaktan kaynaklı haklarını tanıması kaygıyla tartışılır bir durum arzetmektedir."

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı imzasını taşıyan açıklamada ayrıca heyetlerin Öcalan'la daha fazla görüşmesine imkan verilmediği de iddia edildi.

İmralı'yla temas

Açıklamada "Çözüm sürecinin bir gereği olarak Önder Apo ile daha fazla görüşme imkanının yaratılması, sadece BDP heyetinin değil, farklı heyetlerin de Önderlikle görüşmesi gerekirken, gelinen aşamada 15 günde bir yapılması gereken BDP heyet görüşmelerinin dahi zamanında yapılmaması, gönderdiğimiz mektubun Önderliğe henüz ulaştırılmaması süreci yeniden tartışmayı gündemimize koymaktadır." ifadelerine yer verildi.

KCK ayrıca Türkiye’nin Güneydoğusu’nda yoğun karakol ve baraj yapımıyla birlikte, koruculaştırma politikasının, hava keşif çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti ve bunların durdurulmasını istedi.

Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerden hemen sonra gelen açıklama

KCK’nın açıklamasının hafta içinde Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri takiben yapılması dikkat çekiyor. Suriye’nin kuzeyinde PKK’ya yakın olduğu iddia edilen PYD’ye (Demokratik Birlik Partisi) bağlı YPG (Halk Savunma Birlikleri) ile İslamcı gruplar arasında yaşanan çatışmaların ardından Türkiye sınırındaki Rasulayn (Serekaniye) kasabası YPG’nin denetimine girmişti.

Türk medyasında çıkan haberlerde PYD’nin bugün Suriye’nin kuzeyinde demokratik özerklik ilan edeceği iddia edilmişti. Bazı haberlerde PYD’nin bağımsızlığa hazırlandığı da iddia edilmişti.

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler Türk hükümetinin güvenlik kaygılarını artırmıştı. Dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel Çankaya köşkünde bir araya gelerek Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri değerlendirmişti.

Dün BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, devlet kurma iddialarının doğru olmadığını belirtmişti. Müslim, ortada Türkiye’yi kaygılandıracak bir durumun da olmadığını söylemişti. Başbakanlık Danışmanı Yalçın Akdoğan ise bugün Star gazetesindeki yazısında PYD’yi uyardı.

Davutoğlu: Her türlü tehdide cevap verilecektir

Akdoğan yazısında, “PYD’nin Suriye’de girişeceği bir macera daha büyük sorunlara sebep olabilir. Şu günlerde demokratik özerklik ilan edeceği iddia edilen PYD ateşle oynamamalıdır” ifadelerine yer verdi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Suriye sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili, “Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir” açıklamasını yaptı.

Davutoğlu, "Herhangi bir yeni emri vakiyle ya da de facto bir durum yaratma çabası bu kırılganlığı daha da artırır ve çok daha olumsuz neticeler doğmasına sebep olur" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da Ceylanpınar'da bir vatandaşın daha Suriye tarafından gelen bir merminin isabet etmesi sonucu yaralandığını, angajman kuralları kapsamında, belirlenen hedeflere karşı ateş açıldığını bildirildi.