Irak: Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerinden yüzlerce militan firar etti

Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesi

Irak'ın başkenti Bağdat yakılarındaki iki hapishaneye düzenlenen baskın sırasında yüzlerce tutuklu ve hükümlü firar etti.

Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerine yönelik saldıran militanlarla güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Milletvekili Hekim el Zemili, çatışmalarda en az 20 güvenlik görevlisinin öldüğünü, El Kaide militanlarının da tutulduğu Ebu Gureyb'den 500 civarında tutuklu ve hükümlünün kaçtığını söyledi.

Milletvekilinin Reuters ajansına yaptığı açıklamaya göre, firar edenler arasında ölüm cezasına çarptırılmış olan üst düzey El Kaite militanları da var.

Pazar akşamı düzenlenen saldırılarda, hapishanelere havan topu atılırken, giriş kapılarında da bomba yüklü araçlar patlatıldı.

Olayların kontrol altına alınabilmesi için Pazartesi sabahı askeri helikopterler devreye girdi.

Adını açıklamayan bir güvenlik yetkilisi, "Bu açıkça El Kaide'nin mahkûm edilmiş olan El Kaide teröristlerini kurtarmak için düzenlediği bir terör saldırısıdır" dedi.

İçişleri Bakanı Vissam el Fireyci ise iyi silahlanmış olan saldırganların sadece Taci hapishanesinde, intihar bombacıları tarafından sürülen dokuz araç patlattığını söyledi.

Irak'ta Saddam Hüseyin rejimi döneminde muhaliflere yapılan işkencelerle bilinen Ebu Gureyb cezaevinde 2004'te çekilen fotoğraflarda ise tutukluların ABD'li gardiyanlar tarafından işkence ve kötü muameleye tabi tutulduğu gözler önüne serilmişti.

Musul'da da saldırılar düzenlendi

Diğer yandan, Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde güvenlik güçlerine düzenlenen iki ayrı saldırıda 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Bir askeri konvoya bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda çok sayıda asker ile yoldan geçen iki sivil öldü.

Bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda da çok sayıda polis öldürüldü.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Irak'ta Ramazan ayının başlamasından bu yana saldırılarda ölenlerin sayısı 200'ü geçti. Nisan ayından bu yanaysa bu tip saldırılarda 2500'den fazla Iraklı hayatını kaybetti.

İlgili haberler