Cambridge Düşesi Kate Middleton doğum için hastanede

Telif hakkı Getty

İngiltere Prensi William’ın eşi Cambridge Düşesi Catherine (Kate) Middleton’ın doğum sancısı çektiği ve doğum yapmak üzere hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İngiliz Kraliyet ailesi yetkilileri, Cambridge Düşesi’nin arabayla Londra’nın merkezinde Paddington’daki St. Mary’s Hastanesi’ne getirildiğini, Prens William’ın da Düşes’e eşlik ettiğini söyledi.

BBC muhabiri Nick Witchell, ‘uzun süren bekleyişin sona erdiğini ancak doğumla ilgili resmi bir açıklama yapılmadan yeni bir haber gelmeyeceğini’ ifade etti.

Düşesin, Prenses Diana’nın da oğulları William ve Harry’yi doğurduğu, St. Mary hastanenin özel Lindo Kanadı’nda doğum yapması bekleniyor. Çift, doğacak bebeğin cinsiyetini henüz bilmiyor.

Kraliyet ailesinin araçları, İngiltere saatiyle sabah 6’da hastanenin arka kapısına geldi. Düşes’in ‘hastaneye kaldırıldığı’ haberi de Kensington Sarayı tarafından yaklaşık bir buçuk saat sonra kamuoyu ile paylaşıldı.

Kraliyet ailesi sözcüsü, "Herşey normal seyrinde gidiyor" diye konuştu. Bir sonraki resmi açıklamanın 'doğum haberi' olması bekleniyor.

BBC Kraliyet Muhabiri Peter Hunt, Kraliyet ailesinin doğumla ilgili yapacağı açıklamanın 45 kelimeden oluştuğunu ve doğum gerçekleşene kadar medya ile paylaşılmayacağını söyledi.

Kraliçe tatile gitmeyi bekliyor

Prens William ve eşi Kate Middleton’ın doğum sonrası basının karşına ilk olarak yeni doğan bebekleri ile hastanenin merdivenlerinde çıkmaları bekleniyor.

Telif hakkı Getty

Dünyanın birçok farklı bölgesinden gazeteciler, günlerdir bekledikleri doğum için St. Mary Hastanesi’nin önünde kamp kurmuştu. Doğum tarihi resmi olarak açıklanmamış olsa da, Düşesin bebeği Temmuz ortasında doğurması bekleniyordu.

Kraliçe geçen hafta ziyaret ettiği bir okulda esprili bir dille ‘bebeğin bir an önce doğmasını ve tatile gitmeyi beklediğini’ söylemişti.

Doğacak bebek, cinsiyeti ne olursa olsun tahtın üçüncü varisi olacak.

Cambridge Düşesi Catherine ve Prens William, 2011 yılının Nisan ayında Westminster Kilisesi’nde evlenmişti.