Mısır ordusuna 'Mursi'yi kaçırma' suçlaması

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ailesi düzenledikleri basın toplantısında, orduyu 'Mursi'yi kaçırmakla' suçladı.

Mursi'nin kızı Şayma Mursi, Kahire'de düzenlenen basın toplantısında, ailesinin, ordu yetkilileri aleyhine dava açma hazırlığında olduğunu söyledi.

Muhammed Mursi, 3 Temmuz'da ordunun müdahalesiyle devrilmişti. O tarihten bu yana görülmeyen Mursi'nin nerede tutulduğu da açıklanmadı.

Ailesi, Mursi'nin güvenliğinden endişe ettiklerini ve olanlardan Mısır ordusunu sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhammed Mursi'nin devrilmesi ardından ilk kez bir açıklama yapan ailesi adına Şayma Mursi, "Bu kanlı darbenin lideri Abdülfettah el-Sisi ve onun darbeci ekibine karşı hem Mısır'da hem de uluslararası platformda hukukî adımlar atıyoruz" dedi.

Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi de babasının tutuklanmasının 'demokrasinin gasbedilmesi' olduğunu ve bu durumun Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından incelenmesini istedi.

Babasıyla görüştüğü yolundaki haberleri de yalanlayan Usame Mursi, "Nerede olduğunu bilmiyorum. Bu basın toplantısını da bu tür yalan haberler nedeniyle düzenledik" dedi.

Muhammed Mursi'nin hâlâ Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı olduğunu savunan Usame Mursi, 3 Temmuz'daki müdahalenin yasa dışı bir askerî darbe olduğunu söyledi.

Mursi destekçisi ve ülkenin önde gelen avukatlarından Muhammed el-Damati de Mursi'nin herhangi bir suçlama yöneltilmeden tutuklanmasının insan haklarının ihlâli olduğunu söyledi.

Muhammed Mursi'nin bağlı olduğu Müslüman Kardeşler hareketi, ordunun desteğiyle iktidara gelen yeni yönetimi tanımadıklarını açıkladı.

Müslüman Kardeşler'in Kahire'de düzenlediği protestolar sürüyor.

İlgili haberler