Hatay: Sınırda asker ateş açtı, bir kişi öldü

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye sınırının Hatay bölgesinde sınırı geçmeye çalışanların engellenmesi sırasında bir sivilin öldüğünü duyurdu.

Açıklamaya göre, Pazartesi günü Bükülmez ve Oğulpınar hudut karakolları civarında iki ayrı olay meydana geldi.

İlk olayda, Suriye istikametine geçmeye çalışan 8 sivilin uyarıldığı, ancak bu kişilerin nöbetçi askerlere "hedef gözetmeksizin" ateş açtığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, nöbetçilerin karşılık vermesi üzerine sivillerden birinin öldüğünü açıkladı.

Gaz bombası kullanıldı

İkinci olayınsa, kalabalık bir kaçakçı grubunun Suriye tarafından sınır hattına yaklaştığı sırada meydana geldiği ifade ediliyor.

Sayıları 800-1000 arasında olan ve yaklaşık 100 araçla hareket eden bu kişilerin önünün zırhlı araçlarla kesildiği belirtilen açıklamada şöyle deniliyor: "Kaçakçı şahıslara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ikaz yapılmıştır. Yapılan ikazlara rağmen şahıslar ve araçlar, ikaza uymayarak hudut hattına farklı noktalardan yaklaşmaya devam etmiştir. İlk önce devriye yolunda görev yapan araçlar, sürekli olarak sınırın Suriye tarafından taşlanmıştır. Müteakiben daha emniyetli bölgede tertip alan personel ve araçlar Kuşaklı Köyü'nden gelen şahıslar tarafından da taşlanmıştır. Bölgede hareketli şekilde görev yapılmaya devam edilmiş ve grubun üzerine dağılmaları maksadıyla 7 adet gaz bombası atılmıştır. Her defasında dağılan gruplar çok kısa süre içerisinde sınırın Suriye tarafında tekrar toplanmışlar, tel engeline 100 m.lik hat boyunca büyük zararlar vermişler, kaçakçılık girişimlerine devam etmişler, bölgede görev yapan ve takviye edilen unsurları engellemeye çalışmışlardır. Hudut hattında kaçakçı şahıslarla girilen bu mücadele 3,5 saat boyunca devam etmiştir. Görevli personel tarafından toplamda 125 el havaya uyarı amaçlı ateş açılmıştır."

Açıklamada ayrıca, bölgedeki arazi taramasında 73 bidon mazot bulunduğu belirtiliyor.

İlgili haberler