İngilizceyi öğrenmek için kaç saat gerekli?

Derdinizi anlatacak kadar İngilizce öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için kaç saatinizi derse ayıracağınızı biliyor musunuz?

İngiltere'de Maliye Bakanı George Osborne'un göçmenleri hedef alan yeni tasarısı, bu soruyu tartışmaya açtı.

Maliye Bakanı, sosyal yardım alan fakat İngilizce bilmeyen kişilerin bundan böyle dil derslerine gitmesini, aksi takdirde yardımlarının kesilmesini istiyor.

İskoçya'nın dışarıda tutulduğu son nüfus sayımından çıkan istatistiklere göre İngiltere ve Galler'de 750 bine yakın kişi İngilizceyi iyi konuşamadığını söylerken, 140 binin biraz altında kişi İngilizceyi hiç konuşamıyor.

Çocuklar için iş kolay

35 yaşındayken Çin'den gelip İngiltere'ye yerleşen Ling, dile vakıf olmanın kendisi için çok zor ve uzun bir süreç gerektirdiğini söylüyor.

Şu an 40 yaşında olan Ling, ''İlk geldiğimde hamileydim. Üç yıl boyunca evde çocuk baktım. İngilizce öğrenecek vakti bulmam çok zordu.'' diyor.

İngilizce seviyesini ölçen farklı sistemler var. İngiltere hükümetinin vatandaşlık hakkı için zorunlu koştuğu dil seviyesi, ''ESOL Entry 3'' ya da ''B1 Seviyesi'' olarak biliniyor. Takılmadan gündelik bir sohbeti gerçekleştirebileceğiniz düzey bu. Ortalama 360 saat dersten sonra bu stadarta erişilebileceği farzediliyor.

Fakat bu saat sayısının İngiltere'nin dil okullarına danışılarak hesaplanmış ortalama bir tahmin olduğu unutulmamalı. Bu okullara gidenlerin çoğunluğu geçici süre İngiltere'ye gelmiş genç öğrenciler.

Göçmenler ise bundan çok farklı yaş gruplarını ve eğitim düzeylerini içeren karmaşık bir nüfus grubu.

1765 saat

11 yaşın altındaki göçmen çocukları okulda ve sokakta devamlı İngilizceyle karşılaştıkları bir ortamda, altı ay gibi kısa bir sürede dile hakim hale gelebiliyorlar.

Fakat yetişkinler için durum farklı.

2000'li yılların başlarında Avustralya'da İngilizce öğrenimini inceleyen dil uzmanı Philida Schellenkens, bir ofiste çalışabilecek düzeyde İngilizce konuşmak için ortalama 1765 saat ders almak gerektiğine inanıyor.

Yoğunluklu bir programda değilseniz, bunun anlamı dört yıl boyunca dil okuluna devam etmeniz demek...