Meksika'da polis ve çete çatışmasında 22 ölü

Meksika'nın Michoacan eyaletinde polis ve bir grup çete üyesi arasında çıkan silahlı çatışmada ikisi polis 22 kişi yaşamını yitirdi.

Son haftalarda bölgede çatışmalar giderek artıyordu ancak dün gece son dönemin en kanlı çatışmalarından biri yaşandı.

Uyuşturucu ticareti yapan Tapınak Şövalyeleri adlı çetenin üyeleri dün akşam kentin farklı noktalarında polis araçlarını pusuya düşürmek için yollara barikatlar kurdu.

Eş zamanlı düzenlenen en az altı saldırıda otomatik silahlarla polise ateş açan çete üyeleriyle başlayan çatışmalarda Tapınak Şövalyeleri üyesi en az 20 kişi öldü çok sayıda kişi de yaralandı. Çıkan olaylarda iki polis de öldürüldü.

Bu çatışmalardan bir gün önce ise yine Tapınak Şövalyeleri çetesine üye silahlı kişiler, Los Reyes bölgesinde, şiddet ve gasp olaylarına karşı bir protesto gösterisi düzenleyen silahsız göstericilere otomatik silahlarla ateş açmıştı.

Bu saldırıda beş gösterici yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Mayıs ayında Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto Michoacan'daki operasyonları yönetmek üzere bir generali eyalete göndermişti.

Öte yandan uyuşturucu çetesi Tapınak Şövalyeleri'nin şiddet ve gasp eylemleriyle mücadele etmek amacıyla pek çok kent ve kasabada mahalle çeteleri kuruldu.

Meksika İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Çıkan çatışmada iki federal polis memuru öldü. Çete üyesi 20 kişi öldürülürken 15 kişi de tutuklandı" denildi.

Geçtiğimiz haftalarda Meksika ordusu, dünyanın en büyük uyuşturucu çetelerinden birisinin lideri Miguel Angel Trevino Morales'i yakalamıştı.

Zetas çetesinin lideri Morales, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'nun göreve başlaması ardından yakalanan en önde gelen çete lideri.

Eski Cumhurbaşkanı Felipe Calderon'un orduyu uyuşturucu çeteleriyle mücadeleyle görevlendirdiği 2006 yılından bu yana Meksika'da yaşanan çatışmalarda 60 bin kişinin öldüğü belirtiliyor.

İlgili haberler