Snowden'a Rusya'ya giriş izni çıktı

Rusya'da Federal Göç Dairesi yetkililerinin, haftalardır Moskova'nın Şeremetyevo Havaalanı'nda tutulan eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın buradan ayrılmasına olanak sağlayacak belgeleri avukatına ulaştırdığı bildirildi.

Sızdırdığı belgelerle Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) tüm telefon konuşmalarını ve internet üzerinden yapılan iletişimi izlediğini ortaya çıkaran eski CIA çalışanı Edward Snowden, 23 Haziran'dan bu yana Şeremetyevo Havaalanı'nın transit bölümünde tutuluyordu.

Sızdırdığı bilgi ve belgeler nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin iadesini istediği Snowden, Rusya'dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Yaptığı sığınma başvurusunun ardından, Rus yetkililerin Snowden'ın talebine yanıt vermeleri için tanınan süre bugün doluyordu.

Federal Göç Dairesi'nin verdiği geçici belgeler, Snowden'ın Rusya'ya resmen giriş yapmasına olanak sağlıyor.

Snowden'ın avukatı Anatoli Kuçerena, yetkililerden aldığı belgelerle havaalanına gitti. Snowden'ın Rusya'ya yaptığı sığınma başvurusu konusundaki kararın ne yönde olacağı henüz net değil.

NSA bütçesine kesinti gündemde

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, bugün NSA bütçesinde kesinti yapılması yönünde hazırlanan bir yasa değişikliği teklifini görüşerek oyluyor.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyelerinden Justin Amash, NSA'in Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan her telefon konuşmasını kaydetmesini sağlayan programın bütçesini kesmek amacıyla savunma harcamaları yasasında bir değişiklik önergesi hazırladı.

Kongre'de yapılacak oylama öncesinde, Beyaz Saray yönetimi, NSA'e getirilecek her türlü kısıtlamanın, terörle mücadelede önemli bir silahın kaybedilmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, "Bu yaklaşım iyi düşünülüp planlanmış bir adım değil. Temsilciler Meclisi'nden bu değişikliği reddetmesini, bunun yerine, ulusumuzun güvenliğini en iyi şekilde sağlayacak araçların neler olacağıyla ilgili bir değerlendirme yapmasını istiyoruz" dedi.

NSA Başkanı General Keith Alexander da, Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti üyeleriyle ayrı ayrı bir araya gelerek bu yasa değişikliği tasarısını reddetmeleri için ikna etmeye çalıştı.

İlgili haberler