Suriye ordusu Halidiye'de kontrolü ele geçirdi

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin, Humus kentinde isyancıların kontrolündeki az sayıdaki bölgeden biri olan Halidiye semtinde kontrolü tamamıyla ele geçirdiği bildirildi.

Suriye ordusu Cumartesi günü bölgede harekat başlamıştı.

Pazartesi sabahı, bölgede küçük çatışmalar meydana geldiği ancak semtte ordunun kontrolünün hâkim olduğu ifade ediliyor.

İsyancılar, Beşar Esad'a karşı 2011'de başlatılan ayaklanmanın simgesi haline gelen Humus'ta, Halidiye'nin denetimini bir yıldan uzun bir süredir ellerinde tutuyordu.

Suriye ordusu, son dönemde arka arkaya bir dizi yerleşim merkezinin denetimini geri aldı.

Birleşmiş Milletler'e göre 28 aydır devam eden ayaklanmada ölü sayısı 100 bin'i geçi.

1 milyon 700 Suriyelinin savaş nedeniyle komşu ülkelere sığındığı belirtiliyor.

'Hizbullah desteği'

Arapça yayın yapan El Mayadin televizyonuna göre, Halidiye'nin yüzde 80'i Suriye ordusunun denetimine geçti. Bir Suriyeli subay, "Sadece kuzey bölümü kaldı. Orayı da 24 saat içinde kurtaracağız" dedi. Televizyon görüntülerinde ağır hasar gören çok sayıda bina dikkat çekiyor. Muhalif gruplar, Humus'ta isyancıların elinde sadece şehrin eski bölümüyle bir kaç semtin kaldığını söylüyor.

Suriye ordusuna Lübnanlı grup Hizbullah'ın da destek verdiği öne sürülüyor. Stratejik bir öneme sahip olan Humus, başkenti kıyı kesimlerine bağlıyor.

İlgili haberler