Rus donanması Karadeniz filosu için ucuz yakıt peşinde

Rusya, ünlü Karadeniz filosunun yakıt ikmalini, maddî gerekçelerle Ukrayna sınırları dışında yapmaya karar verdi.

Bugün Ukrayna sınırları içinde olan Sivastopol 18'inci yüzyıldan bu yana Rus donanmasına ev sahipliği yapıyor.

Sivastopol'daki Donanma Karargâhı, 2042 yılına kadar Rus savaş gemilerine hizmet vermeye devam edecek.

Ancak BBC Dinleme Servisi'nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın, 'hiçbir yasal dayanağı olmadan' Rus donanmasına uyguladığı Katma Değer Vergisi'nden ve diğer gümrük vergilerinden memnun değil.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir donanma yetkilisi, Rus Interfax ajansına yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Karadeniz Donanma Filosu'nun yakıt ikmalinin Ukrayna karasularında yapılması uygulaması, kaynak tasarrufu amacıyla, geçen sonbaharda durduruldu" dedi.

Rus donanmasının gemilerinin yakıtının Ukrayna karasuları dışında alınmasının Rusya'ya 5,5 milyon dolar tasarruf sağladığı bildiriliyor.

Rusya, donanmaya bağlı gemilerin tamirat hizmetlerini Bulgaristan'a nakletmişti.

Sivastopol Limanı'nın statüsü ise hâlâ tartışmalı. Rusya tarafından inşa edilmiş olsa da, liman 1950'li yıllarda Sovyet Cumhuriyetleri'nden Ukrayna'ya devredilmişti. Ukrayna 1991'de bağımsızlığını kazanınca, Sivastopol da bağımsız Ukrayna'ya ait bir liman olarak kaldı.

Ukrayna, ucuz doğalgaz karşılığında, limanın Rus donanması tarafından kullanılmasına izin veriyor.

Üç yıl önce, Rusya'nın limanı kullanma izninin uzatılması konusunda Parlamento'da yapılan müzakereler sırasında milletvekilleri yumruk yumruğa kavga etmişlerdi.

İlgili haberler