Mursi yandaşları eylemlerini sürdürecek

Mısır'da ordu destekli hükümetin yeni uyarısını dikkate almayan, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin binlerce taraftarı başkent Kahire'deki oturma eylemine devam ediyor.

Ülkenin ordu destekli geçici yönetimi, polise başkentteki iki alanda süren eylemlere sonlandırma talimatı vermişti.

Ancak Müslüman Kardeşler hareketi bir aydır devam ettirdikleri eylemi sürdürmekten başka seçenekleri olmadığını belirtti.

Washington ise, Mısır yönetimini yine toplantı ve gösteri hakkına saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

Eylemciler Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor. Muhammed Mursi iktidarda sadece bir yıl kaldıktan sonra, 3 Temmuz'da askeri darbeyle devrilmişti.

Mursi yandaşları, güvenlik güçlerinin onlarca kişiyi öldürdüğü çatışmalara karşın, daha önceki dağılma uyarılarını da dikkate almamıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı eylemcileri dağıtmak için aşama aşama adım atılacağını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Rabia'Tül Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki tehlikeli durumun sürmesi ve sonrasındaki terörizm ve yolların kesilmesi, ulusal güvenliğe oluşturduğu tehdit nedeniyle artık kabul edilemez' denildi.

Açıklamada ayrıca polise 'yasa ve anayasalar çerçevesinde' gösterileri sonlandırma görevi verildiği vurgulandı.

Ancak Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi partisi Hürriyet ve Adalet Partisi'nin Başkan Yardımcısı İsam el Aryan, eylemcilerin geçici yönetimin son tehditleriyle yıldırılamayacağını vurguladı.

'Katliam yapacaklar'

El Aryan, 'Bütün dünyanın gözleri önünde bir katliam yapılması bekleniyor. Mısır'ın özgür halkı ve dünya, kabinenin polise verdiği bu aptal talimata karşı durmalıdır' diye konuştu.

Müslüman Kardeşler Sözcüsü Gelad el Haddad da AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 'Hiçbir şey değişmeyecek' dedi.

El Haddad gösterileri dağıtma emrini 'Mısırlıları terörize etme girişimi' olarak tanımladı ve müdahale kararının hukukun üstünlüğüne saygı duymayan bir 'çete' tarafından alındığını belirtti.

Associated Press'e konuşan bir diğer Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed el Beltaci de ordunun 'asıl görevi olan ülke sınırlarını korumayı unuttuğunu ve kendi halkını öldürmeye karar verdiğini' söyledi.

Geçici yönetim, gösterilere ne zaman müdahale edileceğine dair bir ayrıntı vermedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da şiddet olaylarından kaçınılması çağrısında bulundu.

Harf, 'Geçici yönetim yetkililerine ve güvenlik güçlerine barışçıl gösteri hakkına saygı duymaları çağrısı yapmaya devam ediyoruz. Buna oturma eylemlerinin de dahil olduğu açık. Bu noktayı hem özel görüşmelerimizde, hem de kamuoyu önünde vurguladık' dedi.

Bu arada, Müslüman Kardeşler'in lider kadrosundan üç isim şiddet olaylarını kışkırtmak suçlamasıyla mahkemeye verildi.

Hareketin lideri Muhammed Badi, yardımcısı Hayrat el Şatır ve üst düzey liderlerden Raşad Bayum, geçen ay hareketin genel merkezi önündeki eylemcilerin öldürülmesini kışkırtmak suçlamalarıyla yargılanacak.

Öte yandan dün de bir Afrika Birliği heyeti, devrildikten sonra kamuoyu önünde görülmeyen Muhammed Mursi'yle görüşme yaptıklarını açıkladı.

Önceki gün de Mursi'yle görüşen AB yetkilisi Catherine Ashton, devrik liderin sağlık durumunun iyi olduğunu söylemişti.

İlgili haberler