ABD Orta Doğu'da hafta sonu için alarma geçti

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, ayrıntıları açıklanmayan bir tehdit karşısında, çoğunluğu Orta Doğu ülkelerinde olmak üzere, bazı büyükelçiliklerini ve konsoloslukları Pazar günü kapatacaklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu talimatın, pazar günleri açık olan tüm büyükelçilikler ve konsolosluklar için geçerli olduğunu belirtti.

Orta Doğu ve diğer bazı Müslüman ülkelerde mesai günü olduğu için ABD büyükelçilikleri ve konsolosluklar da Pazar günleri hizmet veriyor.

Geçen yıl 11 Eylül'de ABD'nin Libya'nın Bingazi şehrindeki Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda dört Amerikalı yaşamını yitirmişti. Ölenler arasında Büyükelçi Christopher Stevens da vardı.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi BBC'ye yaptığı açıklamada, "Normalde Pazar günleri açık olan tüm büyükelçiliklerimize ve konsolosluklarımıza, özellikle 4 Ağustos günü hizmetlerini durdurarak kapalı kalmaları talimatı verdik" dedi.

Yetkili, diplomatik temsilciliklerin kapalı kalma süresinin uzatılabileceğini de belirtti ve Dışişleri Bakanlığı'nın elde edilen istihbaratı değerlendirdikten sonra 'önlem olarak' bu kararı aldığını ifade etti.

CBS haber kanalı, Dışişleri Bakanlığı'nın talimatının Bahreyn, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Libya, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Yemen, Afganistan ve Bangladeş'i etkileyeceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara'daki Büyükelçiliği'ne de 1 Şubat 2013'te bir saldırı düzenlenmiş, Türk çalışan Mustafa Akarsu yaşamını yitirmişti.

İlgili haberler