Ruhani: 'İsrail'in işgali kapanmayan yara'

İran'da Cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani, İsrail'in Filistin topraklarını işgalini 'kapanmamış bir yara' olarak niteledi.

İran'da Kudüs Günü çerçevesinde konuşan Ruhani, Pazar günü Cumhurbaşkanı olarak yemin edip göreve başlıyor.

Etkinlikler çerçevesinde kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Ruhani, kameralara "İşgal altındaki Kudüs ve Filistin'in gölgesinde, İslam dünyasında kapanmayan bir yara var. Bu günde Müslümanlar, tarihi haklarını unutmayıp gaddarlık ve işgale karşı gelecektir." dedi.

Ama İran'ın haber ajansları Ruhani'nin sözlerini farklı şekilde yayınladı.

ISNA ve Tasnim haber ajansları Ruhani'nin "Siyonist rejim Müslümanlık âleminin üstüne yıllardır oturan bir yara olup ortadan kaldırılmalıdır." dediğini aktardı.

İran'ın resmi yayın kurumu ise daha sonra haber ajanslarının Ruhani'nin sözlerini çarpıttığını söyledi. BBC Farsça Servisi de Ruhani'nin kaydedilen sözlerinde böyle bir ifadenin geçmediğini bildiriyor.

Buna rağmen, İsrail, Ruhani'ye atfedilen sözler üzerine tepki verdi. Başbakan Binyamin Netanyahu, Ruhani'nin gerçek yüzünün tahmin ettiklerinden erken ortaya çıktığını söyledi.

Muhabirler, ISNA haber ajansının Ruhani'ye atfettiği ifadenin eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad'ın İsrail karşıtı sözlerine benzediğini söylüyor.

İlgili haberler