ABD bazı elçilikleri bir hafta kapalı tutacak

Amerika Birleşik Devletleri, Orta Doğu ülkelerinde işgünü olmasına rağmen, alınan istihbarat çerçevesinde, olası bir saldırı endişesiyle Pazar günü çalışmayan diplomatik temsilciliklerinden bazılarının bir hafta boyunca kapalı tutulacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Cuma günü, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı olasılığına karşı vatandaşları için dünya genelinde bir seyahat uyarısı yayımlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı büyükelçilikler ve konsoloslukların 10 Ağustos'a kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Aralarından Bağdat, Erbil, Kabil ve Cezayir'in de bulunduğu büyükelçiliklerin Pazartesi günü yeniden açılacağı kaydedildi.

Ancak Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, San'a, Trablus, Antanarivo, Bujumbura, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis'deki diplomatik temsilcilikler Cumartesi gününe kadar kapalı kalacak.

Dışişleri Bakanlığı, El Kaide'nin düzenlediği saldırılara benzer bir saldırı ihtimalinin özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da güçlü olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı seyahat uyarısının El Kaide liderleri arasındaki elektronik haberleşmeden elde edilen bilgilere dayandığı öne sürülüyor.

Açıklamada, uyarının Ağustos sonuna kadar geçerli olduğu belirtilmiş ve "Mevcut istihbarat, El Kaide ve bağlantılı örgütlerin, bölgede ve dışında terörist saldırılar planlamaya devam ettiğini ve Ağustos sonuna kadar bir saldırı düzenlemeye odaklanabileceklerini gösteriyor" denilmişti.

Uyarıda 'teröristlerin toplu taşıma sistemleri ve diğer turistik altyapıyı hedef alabilecekleri' de kaydedildi.

İlgili haberler