Keşmir'de saldırı: 5 Hint askeri öldü

Hindistan'ın kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesinde açılan ateş sonucu beş Hint askerinin öldürüldüğü açıklandı.

Saldırıdan Pakistan'ı sorumlu tutan Hint ordusu, 'Pakistanlı askerlerin Hindistan'ın denetimindeki bölgede devriye gezen askerleri pusuya düşürdüğünü' açıkladı.

BBC'ye konuşan Pakistanlı bir askeri yetkiliyse, kendi taraflarından 'ateş açılmadığını' savundu.

Pakistan ve Hindistan'ın üzerinde hak iddia ettiği Keşmir bölgesi, 60 yıldan uzun süredir iki ülke arasında çatışmalara neden oluyor.

Geçen Ocak ayında sınırda yaşanan çatışmalar Pakistan-Hindistan ilişkilerinde son yılların en büyük krizine yol açmıştı.

Barış görüşmeleri

Bu son saldırı da, Pakistan'da Navaz Şerif hükümetinin iktidara gelmesinden bu yanaki ilk barış görüşmelerine hazırlanıldığı bir dönemde yaşandı.

Cammu Keşmir eyaletinin en üst düzey yetkilisi Ömer Abdullah, bu tür olayların 'Pakistan'la ilişkilerin normalleştirilmesine ve hatta geliştirilmesine yardımcı olmadığını ve Pakistan hükümetinin son girişimlerinden şüphe duyulmasına neden olduğunu' söyledi.

Hint Ordusu'ndan üst düzey bir yetkili BBC'ye yaptığı açıklamada, Pakistan Ordusu'ndan bir grup 'seçkin komandonun' sınırı geçtiğini ve Poonch bölgesinde devriye gezen bir grup Hint askerini pusuya düşürdüğünü belirtti.

Yetkili dün de Udhampur bölgesinde açılan ateş sonucu bir askerin yaralandığını söyledi.

Pakistan Ordusu'ndan bir yetkili ise, Hint Ordusu'nun iddialarının 'temelsiz' olduğunu savundu ve Pakistan tarafından ateş açılmadığını vurguladı.

Hindistan ve Pakistan Kasım 2003'te sınır bölgesinde ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşmıştı.

Keşmir'deki Hindistan yönetimine karşı 1989'da başlayan silahlı mücadelede binlerce kişi hayatını kaybetti.

İlgili haberler