Obama Putin ile görüşmesini iptal etti

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin gizli izleme programını ifşa eden eski istihbaratçı Edward Snowden krizi nedeniyle Rusya lideri Putin ile gelecek ay yapılması beklenen ikili görüşmeyi iptal etti.

Bayez Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Snowden'a sığınma hakkı vermesinin iki ülke arasındaki mevcut gerilimi daha da derinleştirildiği belirtildi.

Ancak Obama'nın gelecek ay St Petersburg'ta yapılması beklenen G-20 zirvesine katılacağı kaydedildi.

Obama daha önceki açıklamasında Rusya'nın Snowden'a sığınma hakkı vermesinden 'hayal kırıklığı duyduğunu' söylemişti.

'Soğuk savaş anlayışı'

Amerikan NBC televizyonundaki Tonight Show programına konuk olan Obama, Moskova yönetiminin bazen 'soğuk savaş anlayışıyla' hareket ettiğini belirtti.

Obama, 'Başkan Putin'e şunu söylemek istiyorum; Geçmiş geçmişte kaldı, şimdi geleceği düşünmeliyiz ve şu andakinden daha etkin bir işbirliği yapmamamız için hiçbir neden yok' dedi.

Snowden krizine karşın, ABD ve Rusya arasında Cuma günü gerçekleşmesi beklenen üst düzey görüşmelerin ise planlandığı gibi yapılacağı açıklanmıştı.

Kerry ve Hagel Rus yetkililerle görüşecek

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın Washington'da Rus mevkidaşlarıyla ikili ilişkiler ve aralarında Suriye ile İran'ın nükleer programının da bulunduğu küresel sorunlarla ilgili görüşmeler yapacağı belirtilmişti.

Tarafların Snowden konusunu da ele alacağı vurgulandı.

BBC Washington Muhabiri Jane O'Brien Snowden'ın bir süre kaldığı Moskova Havaalanı'ndan geçen hafta çıkmasından sonra nerede olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Ancak avukatı Snowden'ın Rus topraklarındaki bir adresle kayıt olduğunu ve babası Lon Snowden'ın oğlunu ziyaret etmek için vize beklediğini belirtti.

Avukat Antoli Kuçerena Snowden'ın yeni yaşamında neler yapabileceği hakkında babasından öğüt almak istediğini vurguladı.