Barack Obama'dan şeffaflık sözü

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, tartışmalı izleme programlarının denetimi konusunda daha fazla şeffaflık ve reform sözü verdi.

Obama Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında izleme programlarının suistimalini önlemeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını, telefon dinleme yasalarını değiştireceklerini söyledi. Barack Obama, izleme programlarında istihbarat kuruluşlarına yetki veren Dış İstihbarat İzleme Mahkemesi'nde hükümetin taleplerini sorgulayacak bir hukukçu atanması önerisinde bulundu.

Snowden 'vatansever değil'

Obama telefon ve internet kayıtlarının izlenmesi konusunda "Amerika Birleşik Devletleri daha şeffaf olabilir ve olmalıdır. Hükümetlerin önceki suistimalleri dikkate alındığında, teknolojinin hayatımızın her alanını yeniden şekillendirdiği günümüzde izleme programları hakkında sorular sorulması doğaldır" dedi. Barack Obama, "Bu programlara benim güvenmem yeterli değil. Amerikan halkının da güvenmesi gerekir" diye konuştu. Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın gizli izleme programını deşifre eden eski istihbaratçı Edvard Snowden'la ilgili bir soruyu yanıtlarken "Hayır, Snowden vatansever değil" dedi. Amerikan Başkanı yakın bir zaman önce Snowden'a sığınma hakkı veren Rusya'yı da eleştirdi. Obama, gelecek ay Moskova'da Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı zirveyi iptal etmişti. Barack Obama, Putin'in iktidara dönmesinden sonra Rusya'da Amerikan karşıtı söylemin güçlendiğini, bunun da soğuk savaş dönemindekine benzer bir mücadele havası yarattığını söyledi. Amerikan Dışileri Bakanı John Kerry de Rusya ile ilişkilerin çetin bir dönemden geçtiğini açıklamıştı.

İlgili haberler