Suriye BM denetçilerine izin verdi

Suriye Hükümeti, Birleşmiş Milletler denetçilerinin Şam'da kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen bölgeye girmesine izin vereceğini açıkladı.

Şam Hükümeti'nin bu kararı üst düzey bir Amerikalı yetkilinin rejim güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına "hemen hemen şüphe olmadığını" söylemesinden hemen sonra geldi.

'Kimyasal saldırıya hemen hemen şüphe yok'

Reuters ajansına göre, adı açıklanmayan üst düzey bir Amerikalı yetkili, "Rapor edilen kurban sayısı, ölen ve yaralanan kişilerin rapor edilen belirtileri, görgü tanıklarının ifadeleri, açık kaynaklar, Amerikan istihbarat camiası ve uluslararası ortaklardan elde edilen bilgiler bu olayda Suriye rejiminin sivillere karşı kimyasal silah kullandığına hemen hemen şüphe bırakmıyor" dedi. Aynı yetkili,"Başkan'ın orantısız kimyasal güç kullanımı konusunda sağlıklı karar verebilmesini sağlabailmek için değerlendirmelerimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

Suriye Dışişlri Bakanlığı'nın açıklamasında, Şam'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılması konusunda ülkede bulunan, BM'nin silahsızlanmadan sorumlu yetkilisi Angela Kane ile anlaşmaya varıldığı belirtildi. Açıklamada anlaşmanın hemen yürürlüğü gireceği belirtildi.

ABD ve İngiltere'den uyarı

Cumartesi günü Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, kimyasal silah kullandığının ortaya çıkması halinde, Suriye'nin "ciddi karşılık" göreceği uyarısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron 40 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı.

İki lider, geçen hafta Şam yakınlarında gerçekleştirilen saldırıda "Suriye rejimi tarafından kimyasal silah kullanıldığına dair işaretlerin artmasından ciddi kaygı" duyduklarını belirtti.

Suriye hükümeti iddiaları reddediyor ve isyancıları suçluyor.

Suriye resmi televizyonu Cumartesi günkü haberlerinde, Şam'ın doğusunda isyancıların kullandığı tünellerde kimyasal maddelere rastlandığını duyurdu.

Televizyon gaz maskeleri ve plastik varillerin görüntülerini yayımladı.

Ancak bu haberlerde Cobar bölgesinde isyancıların ordunun ilerleyişi karşısında "son çare" olarak zehirli gaz kullanmasından dolayı bazı askerlerin soluksuz kalarak boğulma belirtileri gösterdiği iddiasını destekleyecek görüntülere yer verilmedi.

'ABD ordusu harekete geçmeye hazır'

Muhalifler, geçen hafta Şam'ın doğusu ve batısındaki bazı banliyölerinde Çarşamba sabahı Esad'ı destekleyen güçlerin düzenlediği saldırılarda 500 ile 1000 arasında kişinin öldüğünü söylüyor.

İsyancılar, daha önceki kimyasal silah saldırı iddialarını incelemek üzere Suriye'de bulunan Birleşmiş Milletler denetçilerinin bu bölgelere gitmesini istiyorlardı.

Daha önce ABD Başkanı Obama Suriye'ye karşı seçenekleri değerlendirmek için Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplamıştı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Akdeniz'deki donanma güçlerini yeniden konumlandıran Amerikan ordusunun harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

İran'dan ABD'ye uyarı: Kırmızı çizgiyi geçme

Fars haber ajansına göre İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayiri, ABD'yi "kırmızı çizgiyi" geçmemesi konusunda uyardı ve bunun "ciddi sonuçları olacağını" söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü MSF Cumartesi günü, Şam civarında destek verdiği üç hastaneye Çarşamba sabahı üç saat içinde, sinir sistemleri üzerinde zehirlenme belirtileri görülen 3600 hasta getirildiğini, bunlardan 355'inin öldüğünü açıklamıştı.

MSF, kimyasal silah kullanıldığını "bilimsel" olarak doğrulamayacağını açıklarken hastanelerin personeli, hastalarda kasılma, gözbebeği daralması ve solunum yetmezliği gibi belirtiler gösterdiğini söylüyor.

MSF yetkililerinden Bart Janssens, bu belirtiler ve kısa bir sürede çok sayıda hastanın getirilmesinin, güçlü bir şekilde bu kişilerin sinir sistemi üzerinde zehirlenme etkisi yapan bir maddeye maruz kaldığına işaret ettiğini belirtti.

İlgili haberler