Tunus'ta muhalefet İslamcı hükümete baskıyı artırıyor

Tunus’un başkenti Tunus’ta binlerce kişi İslamcı Ennahda Partisi liderliğindeki hükümetin istifası talebiyle parlamento binası önünde protesto gösterisi yaptı.

Muhalefetteki Ulusal Kurtuluş Cephesi, hükümetin ülkede güvenliği sağlayamadığını iddia ederek bir hafta süreyle protesto çağrısında bulunmuştu.

Muhalefet bu çağrıyı önde gelen bir muhalif bir siyatçinin öldürülmesinden bir ay sonra yaptı. Bu yıl içinde iki siyasetçi öldürüldü.

Ennahda Partisi protestolara yanıt olarak tüm partilerin temsil edileceği bir hükümet kurulmasını önerdi ancak kurucu meclisi feshetme ya da Başbakan Ali el-Urayyid’in görevden alınmasına karşı çıktı.

'Aynı sloganlar'

Parlamento önündeki gösterilerde, “Halk rejimin düşmesini istiyor” sloganları atıldı.

2011’de Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali’yi deviren ayaklanma sırasında da bu slogan atılmıştı.

Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesi Arap Baharı olarak bilinen Arap dünyasındaki ayaklanmaları başlatmıştı.

'Ennahda geldiğinden beri sıkıntıdayız'

Gözlemciler, Mısır’da ordunun İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesinin Tunus muhalefetini cesaretlendirdiğini belirtiyor.

Görgü tanıkları, polisin protestolar nedeniyle önlem aldığını fakat çatışma yaşanmadığını aktarıyor.

Nejet Brissi adlı 41 yaşındaki bir protestocu, hükümetin istifa etmesini ve ülkeyi seçimlere hazırlayacak geçici bir hükümet kurulmasını istediğini söyledi, “Ennahda geldiğinden beri sıkıntı çekiyoruz” dedi.

Brissi, “Hayat pahalılığının altında eziliyoruz. Artık güvenliğimiz kalmadı. Teröristlerin korkusuyla yaşıyoruz" diye konuştu.

Muhalif siyasetçi Muhammed Brahmi 25 Temmuz’da öldürülmüştü. Bu tarihten yaklaşık altı ay önce de solcu nuhalif lider Şükrü Belayid suikaste uğramıştı.

Tunus Genel İşçi Sendikaları, (UGTT), İslamcılarla muhalefet arasında arabulucuk yapıyor.

Ennahda Perşembe günü, ileri müzakerelerden yapılması koşuluyla bir teknokratlar hükümeti kurulmasını prensipte kabul ettiğini duyurmuştu.

UGTT, önümüzdeki hafta da taraflarla görüşmelerini sürdürecek.

İlgili haberler