Suriye: Müdahale Türkiye'nin de dengelerini bozar

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kimyasal silah iddialarının kendilerine saldırmak için bir bahane olarak kullanıldığını söyledi ve Suriye'ye yapılacak bir müdahalenin sadece İsrail'in işine yarayacağını söyledi.

Suriyeli bakan, böylesi bir müdahalenin Türkiye'nin dengelerini de bozacağını öne sürerek, şunları söyledi:

"İki gün önce Türk Dışişleri Bakanı 'BM Güvenlik Konseyi karar alsın almasın biz Suriye'ye askeri müdahalenin parçası oluruz' dedi. Bu sözlere yorum yapmıyorum. Sadece şunu söylüyorum. Mısır'daki olaylar sebebiyle Türkiye'nin dengeleri sarsıldıysa Suriye'ye müdahale ile tamamen bozulacaktır."

Hükümetine bağlı güçlerin kimyasal silah kullandığı iddialarını "tümüyle" reddeden Dışişleri Bakanı Muallim, "Dünyada hiçbir ülke, kendi halkına karşı en büyük yıkıma yol açacak silahı kullanmaz." dedi.

Muallim, Suriye hükümetinin BM denetçilerinin ülkeye girişi ve korunması konusunda verdiği sözleri yerine getirdiğini de hatırlattı.

İddiaları araştırmak üzere Suriye'ye gelen Birleşmiş Milletler denetçilerinin, isyancıların engel olması nedeniyle, ikinci inceleme bölgesine giremediğini söyleyen Muallim, denetçilere silahlı grupların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığını söyledi.

Daha önce İzvestia gazetesine bir demeç veren Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da ordusunun -üstelik BM denetçilerinin ülkede bulunduğu bir sırada- kimyasal başlıklı silah kullandığı suçlamasını"akla hakaret" diye nitelemişti.

ABD ve müttefikleri

Geçen hafta Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiası sonrası ABD ve müttefikleri, Suriye'ye karşı askeri müdahale seçeneği üzerinde duruyor.

Hatta bugün İngiltere hükümeti, yaz tatilindeki parlamentoyu, Suriye'ye karşı atılacak adımı görüşmek üzere toplantıya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına dair dün sert bir açıklama yaparak sorumluların hesap vereceğini belirtmiş, söz konusu saldırıya ait olduğu belirtilen görüntülerin "gerçek, inandırıcı ve inkâr edilemez" olduğunu söylemişti.

Baştan beri uluslararası toplum içinde Suriye'ye karşı bir gönüllü ülkeler ittifakı oluşturulmasından söz eden Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya verdiği mülakatta öncelikle BM kararlarıyla, uluslararası toplumla birlikte hareket etmeyi planladıklarını, ancak böyle bir karar çıkmazsa Türkiye'nin diğer seçenekleri değerlendiren koalisyonda yer alacağını söyledi.

Davutoğlu, "Eğer Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden böyle bir karar çıkmazsa, o zaman bugünlerde de tartışıldığı gibi diğer seçenekler gündeme gelir. Şimdiden 36-37 ülke bu seçenekleri tartışıyor. Eğer bu süreç içinde Suriye’ye karşı bir koalisyon oluşursa, Türkiye de bu koalisyon içinde yer alır." diye konuştu.

Rusya ve Çin rahatsız

Rusya ve Çin ise Suriye'ye yönelik her türlü askeri müdahaleye karşı uyarılarının dozunu artırdı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün BM kararı olmadan Suriye'ye girişilecek bir müdahaleyle "uluslararası hukukun ağır bir şekilde çiğneneceğini" söylemişti.

Lavrov, "kırmızı çizginin aşıldığını söyleyen Batı'nın henüz kimyasal silah kullanıldığını kanıtlayamadığını" belirtmişti.

Resmi Çin haber ajansı Şinhua da, BM denetçileri daha Suriye'de incelemelerini tamamlamadan, batılı ülkelerin, kimin kimyasal silah kullandığı konusunda acele karara vardığı yorumuna yer verdi.

Rusya'nın dışişleri bakanlığı sözcüsü Alexander Lukaşeviç bugün yaptığı açıklamada, Suriye krizi konusunda uluslararası toplumu "sağduyulu" olmaya ve uluslararası hukuku gözetmeye çağırdı.

BM denetçilerinin 2. günü

BM silah denetçilerinin, geçen hafta Şam yakınlarında düzenlendiği ileri sürülen kimyasal saldırıya ilişkin incelemeleri ikinci gününe girdi.

Denetçiler, dün kentin batısında geçirdikleri üç saat içinde bir banliyöyü, iki hastaneyi ziyaret ederken görgü tanıklarıyla görüştü ve kan örnekleri topladı.

Yapılan açıklamaya göre saldırıdan kurtulan çocuklar, zehirli gaz kullanıldığından şüphelenilen bombardımanın uçak ve tanklarla yapıldığını anlattı.

Denetçi heyeti bugün de ikinci bir bölgeyi ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Ancak dün inceleme yapan heyete keskin nişancılarca ateş açılmış olması kaygı yarattı.

BM Genel Sekreteri'nin sözcüsü Farhan Haq, BBC'ye konvoyun kasten hedef alındığını, birilerinin ekibi sindirmeye çalıştığını söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Şam bölgesinde destek verdiği üç hastanenin saldırının düzenlendiği söylenen Çarşamba sabahı "nörotoksik belirtiler" gösteren 3.600 kadar hastayı tedavi altına aldığını, bunlardan 355'inin öldüğünü bildirmişti.