Bakan Güler'den KCK'nın açıklamalarına tepki

İçişleri Bakanı Muammer Güler, barış sürecinin birinci aşamasının beklenen neticeye ulaşmadığını ancak sürecin devam ettiğini söyledi ve isim vermeden KCK Eş Başkanı Cemil Bayık tarafından dile getirilen tepkileri eleştirdi.

İçişleri Muammer Güler, Gürcistan İçişleri Bakanı Irakli Gharibashvili ile bakanlıktaki görüşmesi sonrası gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Güle, barış sürecinde birinci aşama olarak öngörülen aşamada istenen noktaya ulaşılamadığını belirtti: “Birinci aşamanın henüz beklenen neticeye ulaştığı söylenemez. Ancak kim ne ifade ediyor olursa olsun bizim hükümet olarak planımız bellidir.”

Bakan Güler, isim vermeden KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın hükümeti süreç kapsamında adım atmamakla suçladığı ve bunun yapılmaması halinde 1 Eylül’de çekilmenin duracağını söylediği açıklamaya da tepki gösterdi.

'Çatışmasızlık sürmeli'

"Kimse kuru tehditlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin muhatabı olamaz" diyen Güler şunları söyledi:

"Değişik kimlikler, değişik ünvanlarla yapılan açıklamaları da doğrusu ciddiye almıyoruz. Bu konuda daha önceden kararlaştırılan ve yürütülmeye çalışılan bir süreç var. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Herkes bu sorumluluk çerçevesinde hareket etmelidir. Taahhütler yerine getirilmelidir. Yoksa Türkiye'nin kendi ülke sınırları içerisinde güvenliğini sağlayacak güçleri her zaman vardır" diye konuştu.

Çatışmasızlık ortamının ve PKK’nın sınır dışına çekilmesinin devam etmesi gerektiğini belirten Güler şöyle konuştu: "Bu konudaki iyi yaklaşımların devam etmesini istiyoruz. Yetkilerimiz çerçevesinde de gerekli önlemleri her zaman alırız. Bölgede çok büyük bir destek vardır. Bu mesajın herkes tarafından alınması gerekir. Çözüm sürecini baltalayan bunun altında kalır. İnsanlarımız artık neyin nasıl ne amaçlarla gerçekleştirildiğini biliyor."

BBC Türkçe’nin Kandil dağında konuştuğu KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, süreç kapsamında hükümetin adım atmadığını, bu durumun sürmesi halinde 1 Eylül’de geri çekilmeyi durduracaklarını söylemişti.

İlgili haberler