İngiltere'nin BM karar tasarısı hazır

Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Barack Obama ile İngiltere Başbakanı David Cameron'un Suriye'ye müdahale seçeneklerini tartıştığı telefon görüşmesi ardından, İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunmak üzere hazırladığı karar tasarısının içeriği belli oldu.

İngiltere tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere hazırlanan karar tasarısında "Suriye'deki sivillerin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınması için yetki" isteniyor.

Başbakan David Cameron, daha önce Twitter mesajında tasarının önce, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin katıldığı bir toplantıya sunulacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da daha önce Güvenlik Konseyi'ni harekete geçmeye çağırmıştı.

Obama ile Cameron

Son telefon görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda ABD ve İngiltere liderlerinin, kimyasal silah saldırısından Esad rejiminin sorumlu olduğu konusunda hiçbir kuşkuları bulunmadığı vurgulandı.

Henüz yapılması planlanan müdahalenin niteliği açıklanmamakla birlikte gerek Beyaz Saray, gerekse İngiltere başbakanlığından gelen açıklamalarda, müdahalenin "yalnızca kimyasal silah kullanımına yönelik" olacağı ve rejim değişikliğinin hedeflenmeyeceği vurgusu yapılıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da daha önce yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı konusunda hiçbir şüphelerinin olmadığını söylemişti.

Ama ABD, henüz kimyasal saldırıya ilişkin istihbarat raporunu açıklamadı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Suriye hükümeti, geçen hafta Çarşamba günü Suriye yakınlarında gerçekleşen ve en az 300 kişinin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırısını muhalif güçlerin yaptığını söylüyor.

Suriye'nin başlıca müttefikleri Rusya, Çin ve İran askeri müdahaleye şiddetle karşı çıkıyor.

Moskova'dan dün yapılan açıklamada böyle bir müdahalenin "felaketle sonuçlanabileceği" ifadesine yer verildi.

Öte yandan uluslararası piyasalarda Suriye'ye askeri müdahale kaygısı sürüyor. Asya hisse senetleri ikinci gününde de düşmeye devam ederken petrol fiyatları tırmandı.

Bu arada BM silah denetçileri geçen hafta Şam yakınlarında kimyasal saldırı düzenlendiğinden şüphelenilen yerleri ziyaret etmeyi sürdürüyor.

Heyet, önceki gün üzerilerine ateş açılması üzerine çalışmalarına ara vermişti.

BM'nin Suriye elçisi Lahdar İbrahimi de BBC'ye yaptığı açıklamada ABD'ye denetçilerin çalışmaları tamamlanana kadar beklemesi çağrısında bulundu.

'Saldırıdan Esad sorumlu'

Bugünkü temas, Başkan Obama ile Başbakan Cameron arasında son bir hafta içinde yapılan ikinci telefon görüşmesiydi.

Londra'da başbakanlıktan yapılan açıklamada "Her iki lider de eldeki bütün bilgiler kimyasal bir saldırının gerçekleştiğini doğruluyor, ki İran Cumhurbaşkanı ve Suriye rejimi dahi bunu kabul ediyor" denildi.

Açıklamaya göre iki lider de saldırıdan Esad yönetiminin sorumlu olduğu konusunda en ufak bir kuşku duymuyor.

İngiltere Başbakanlığı; Obama ve Cameron'un bu kuvvetli inancını, "Rejim güçleri o sırada söz konusu bölgeyi muhaliflerden geri almaya çalışıyordu ve muhalefetin, bu tür bir kimyasal silah saldırısı kapasitesi olduğuna dair hiç bir kanıt yok" diyerek gerekçelendirdi.

Suriye 'kimyasal bahane' diyor

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, dün bir açıklama yaparak kimyasal silah iddialarının kendilerine saldırmak için bir bahane olarak kullanıldığını söyledi ve Suriye'ye yapılacak bir müdahalenin sadece İsrail'in işine yarayacağını söyledi.

Hükümetine bağlı güçlerin kimyasal silah kullandığı iddialarını "tümüyle" reddeden Dışişleri Bakanı Muallim, "Dünyada hiçbir ülke, kendi halkına karşı en büyük yıkıma yol açacak silahı kullanmaz." dedi.

Muallim, Suriye hükümetinin BM denetçilerinin ülkeye girişi ve korunması konusunda verdiği sözleri yerine getirdiğini de hatırlattı.

İddiaları araştırmak üzere Suriye'ye gelen Birleşmiş Milletler denetçilerinin, isyancıların engel olması nedeniyle, ikinci inceleme bölgesine giremediğini söyleyen Muallim, denetçilere silahlı grupların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığını söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Şam bölgesinde destek verdiği üç hastanenin saldırının düzenlendiği söylenen Çarşamba sabahı "nörotoksik belirtiler" gösteren 3600 kadar hastayı tedavi altına aldığını, bunlardan 355'inin öldüğünü bildirmişti.

Suriye'de iki yılı aşkındır süren çatışmalarda 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Telif hakkı BBC World Service