İsrail ve ABD Akdeniz'de füze denemesi yaptı

Telif hakkı AFP

İsrail ve ABD'nin Akdeniz'in doğu kıyılarına yakın bölgesinde bir füze denemesi yaptığı belirtiliyor.

Füze denemesini ilk olarak Rusya Savunma Bakanlığı duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili BBC'ye yaptığı açıklamada, fırlatılan bir füzenin savunma amaçlı Sparrow füzesiyle vurulmasına yönelik bir deneme gerçekleştirildiğini söyledi.

Suriye krizinin derinleşmesi nedeniyle bölgedeki Amerikan ve İngiliz askeri hareketliliği, son iki hafta içinde artış göstermişti.

BBC Kudüs muhabiri Richard Galpin, bu tip füze denemelerinin genellikle uzun zaman önceden planlandığını söylüyor. Muhabirimize göre bu son deneme, İsrail ordusunu, ABD'nin düzenleyebileceği olası bir hava saldırısı ihtimalini ciddiye aldığına işaret ediyor.

Galpin, ABD'nin muhtemel saldırısına karşı Suriye'den veya Lübnan'daki müttefikleri Hizbullah'tan İsrail'e misilleme gelebileceğini söylüyor.

Rusya tespit etti

Rusya Savunma Bakanlığı, Salı günü sabah saatlerinde Akdeniz'den 2 adet balistik füze fırlatıldığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü, Rusya'nın erken uyarı sistemi tarafından tespit edilen füzelerin Akdeniz'in orta bölümünden geçerek, "Doğu Akdeniz kıyısı" yönüne gittiğini açıkladı.

Açıklamada, füzeleri kimin ateşlediği ve hedefin neresi olduğu ise belirtilmezken, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in derhal olaydan haberdar edildiği kaydedildi.

İsrail ordusundan gelen ilk açıklama, "Şu aşamada böyle bir olayın meydana geldiğinden haberdar değiliz" şeklindeydi.

Daha sonra bir İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi BBC'ye, ABD ile birlikte "deneme amaçlı" olarak 2 füze fırlatıldığını doğruladı.

ABD Donanması'nın Avrupa komutanlığından bir yetkili ise Reuters ajansına yaptığı açıklamada, "Akdeniz'deki Amerikan gemilerinden hiçbir füze fırlatılmadı" demekle yetindi. Yetkili, füze denemesiyle ilgili doğrulama veya yalanlama içeren bir ifade kullanmadı.

Suriye'ye olası askeri müdahale olasılığının belirginleşmesi üzerine, ABD'nin Akdeniz'deki savaş gemilerinin sayısı artırılmıştı.

Ayrıca, Amerikan ve İngiliz denizaltıları Tomahawk seyir füzeleri fırlatma kapasitesine sahip.

İngiltere de Kıbrıs adasındaki üssüne savaş uçakları ve askeri malzeme nakletti.