İstanbul 2020: Atletlerin gözü Olimpiyat açıklamasında

İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapıp yapmayacağı Cumartesi günü belli olacak. Başta Londra Olimpiyat Oyunları'nda olmak üzere başarı kaydeden bazı atletlere görüşlerini sorduk.

NEVRİYE YILMAZ

A Milli Kadın Basketbol TakımıLondra 2012 Çeyrek Final

"Türkiye coğrafi konumuyla Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir ülke olmasından dolayı, Olimpiyat Oyunları'nın ilk defa bu konumda bir ülkede gerçekleştirilecek olması gerçekten çok heyecan verici olur. Ayrıca Türk halkının coşkusu ve ilgisi buna ekstra keyif katacaktır. Sporcuların da bu güzellikteki bir atmosferde yarışmaları motivasyonlarını ikiye katlamalarına yardımcı olacaktır. Her sporcunun şimdiye kadar gördüğü en güzel ülke ve şehirde bunu yaşamasını gönülden istiyorum. Sporun her dalının ciddi gelişme gösterdiği ülkemiz bunu gerçekten hak ediyor. Bir sporcu ve sporsever olan başbakanımız ve devletimizin desteğiyle çok sayıda spor tesisi yapılmıştır. 2020 İstanbul Olimpiyatları'nda da her branşta bayrağımızı dalgalandıracak ve İstiklal Marşı'mızı söyleyecek sporcular ülkemizi gururlandıracaktır."

SERVET TAZEGÜL

Tekvando - Erkekler 68 kgLondra 2012 Altın Madalya

"İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma fırsatı kazanması beni çok mutlu eder. Çünkü bu Türkiye için gurur verici olacak. Olimpiyatlar çok büyük bir organizasyon ve İstanbul'un ev sahipliği Türkiye'yi de kalkındıracaktır. Ayrıca kendi ülkemde, kendi seyircimizin önünde yarışmak da çok daha güzel olacaktır. Bunun ilerisi için de çok şey getireceğine inanıyorum. Halkımız bu sayede bütün olimpik branşlarla tanışmış olacak. Tüm oyunları izleme şansları olacak, Türkiye'de yaygın olmayan branşları öğrenecekler. İnşallah o branşlarda genç kardeşlerimiz örnek sporcular olacaklar. Ayrıca bu sayede ileriki yıllarda daha çok sayıda madalyalarla ülkemize dönmemiz de nasip olur umarım."

GAMZE BULUT

Atlet - Kadınlar 1500 mLondra 2012 Altın Madalya

"Olimpiyat sporun dışında barış, kardeşlik, sevgi duygularını içinde barındıran, farklı kültürlerin birlikteliği ve halkalarında da görüldüğü gibi tüm kıtaları buluşturan bir organizasyon olduğuna göre; bu özellikleri taşıyan şehir İstanbul'dur. Tarihten günümüze birçok farklı kültürü, farklı inancı içinde barındırmış, birçok imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehir olması nedeniyle İstanbul olimpiyatı çoktan hak etmiştir. 2020 Olimpiyat Oyunları'nın İstanbul'da yapılması olasılığını yüzde yüz görüyorum. Bu gerçekleşirse, 2020'de İstanbul'da iki branşta koşmayı hedefliyorum. Yani 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları'nda çifte heyecan, çifte mutluluk yaşamak istiyorum. Ülkemde Olimpiyat Oyunları'nda yarışmak en büyük gurur. İnşallah nasip olur."

MEHMET NESİM ÖNER

Paralimpik atlet

"Eğer İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını kazanırsa, bu biz sporcular için çok gurur verici bir durum olur. Olimpiyat Oyunları'na ilk kez Londra'da katıldım. Londra'daki Olimpiyat Oyunları'nda hayatım boyunca unutamayacağım bir yarış koştum. Bu da sanırım Olimpiyat ruhundan kaynaklanan bir şeydi. Olimpiyatların ülkemizde yapılacak olması, kendi seyircimiz önünde yarışacak olmak ve bayrağımızı dalgalandırmak bizim için ayrı bir mutluluk olacaktır. Ülkemize hayırlı olur inşallah."

FATİH AVAN

Atlet - Cirit

"İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma şansı kazanırsa, bunun hem İstanbul hem de Türkiye için çok güzel olacağını düşünüyorum. Ev sahibi kentin isminin açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorum. İstanbul bu şansı elde ederse bu hem Türk sporu hem Türk gençliği adına çok iyi olacaktır. 10-15 yaşındaki sporcular, 2020 Olimpiyatları'na gelecek dünyaca ünlü, idol olarak gördükleri sporcuları izleme fırsatı bulacaklar ve bu kuşkusuz onların ufuklarını açacak. Yeni arkadaşlıklar, dostluklar gelişecek. Tüm dünya Türkiye'yi izleme fırsatı bulacak. Antrenörler ve spor kulüplerinin spora bakışı güçlenecek. Devletin spora daha fazla destek vermesi, yeni sporcuların daha iyi pozisyonlarda olmaları mümkün olacak. Türkiye'de yeni tesislerin inşası ve dünya sporuna belki de bir sporcunun daha kazandırılması hem ülkemiz hem de dünya adına çok iyi olur."

İlgili haberler