'Suriye'de korku çemberini kırın'

Telif hakkı Reuters

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Suriye'ye komşu dört ülkenin dışişleri bakanları, uluslararası topluma Suriye'deki "korku çemberini kırmaları" çağrısında bulundu.

Suriyeli mülteciler krizini ele almak üzere Cenevre'de düzenlenen toplantının ardından yapılan açıklamada, uluslarası toplumun bir an önce bir çözüm üzerinde uzlaşıya varmaları talep edildi.

Gerek ABD gerekse Rusya, Suriye'deki krizin siyasi bir çözümle son bulmasını istediklerini söylüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden ortak bir karar çıkması, daimi beş üye ülkenin Suriye konusundaki görüş ayrılıklarından dolayı şu ana dek mümkün olmadı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye'ye komşu dört ülkenin dışişleri bakanlarıyla yaptıkları toplantının ardından kalem alınan ortak açıklamada, "Uluslararası topluma aralarında farklılıkların üstesinden gelmeleri ve çatışmaları durdurmak için el ele vermeleri çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Guterres, "Bu korku çemberini sonlandıracak siyasi bir çözüme acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Suriye krizinin insani bir çözümü yoktur. İnsani krizi sonlandıracak siyasi bir çözüme ihtiyaç vardır." ifadelerini kullandı.

Destek çağrısı

Suriye'ye komşu dört ülkenin dışişleri bakanları, mülteci kriziyle mücadele için uluslararası toplumdan destek de istedi.

Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları, sayıları iki milyonu bulan Suriyeli mülteciler konusunda kendilerine yeterince yardım eli uzatılmamasından şikayetçi oldu.

Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yardım etmek amacıyla 2 milyar dolar harcadığı tahmin ediliyor. Ancak Ankara uluslararası toplumdan aldığı desteğin sadece 125 milyon dolar civarında olduğunu söylüyor.

Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı 450 bini aşmış durumda.

Nüfusu sadece 4 milyon olan ve istikrarsızlıkla boğuşan Lübnan'a sığınan mülteci sayısı ise 750 bin civarında. Yani ülke nüfusunun yaklaşık beşte biri.

Su kaynakları kendi nüfusuna kılpayı yeten Ürdün de yarım milyonun üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ürdün'ün mevcut nüfusunun yüzde 11'i şu anda Suriyeli mültecilerden oluşuyor.

Siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların hüküm sürdüğü Irak'ta da 170 bin mülteci var ve sayıları her geçen gün artıyor.

Suriyeli mültecilere kapılarını açan dört ülkenin tümünün artan yükün altından kalkmakta zorlandıkları belirtiliyor.

Suriye'ye komşu ülkeler, tüm bölgenin istikrarını tehdit ettiğini söyledikleri mülteci krizine çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler'in bu ay sonunda toplanmasını talep etti.

Bu toplantıda, zengin ülkelerden nakit para akışı talebinde bulunmaları bekleniyor.

Ayrıca, başta Lübnan ve Ürdün'dekiler olmak üzere, mültecilerin bir bölümünün Avrupa ülkelerine gönderilmelerinin sağlanması umuluyor.

Avrupa Komisyonu üyesi Cecilia Malmstrom, Avrupa'ya gelen Suriyeli mültecilerin sayısını 50 bini aştığını söyledi.

Malmstrom, Avrupalı ülkelere daha çok sayıda mülteciye kapılarını açmaları çağrısında bulundu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünyada en fazla insanın göç etmek zorunda kaldığı ülkenin Suriye olduğunu belirtmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, BBC'ye yaptığı açıklamada, mülteci sayısının bu yıl sonuna dek 3 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini söylemişti.