Kerry: 'Suriye operasyonu'na destek artıyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'ye bir askeri operasyona destek verecek ülkelerin sayısının çift haneli rakamlara çıktığını söyledi.

Paris'te açıklamalar yapan Kerry, Suriye ordusunun sivillere karşı kimyasal silah kullandığı iddialarının ardından, "dünyanın katliama seyirci kalamayacağını" belirtti. ABD, 21 Ağustos'ta Beşar Esad'a bağlı güçlerin başkent Şam civarında düzenlediği "kimyasal saldırıda" aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu 1429 kişinin öldüğünü savunuyor. Avrupa Birliği dışişleri bakanları, kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili Birleşmiş Milletler raporundan önce askeri operasyona girişilmemesi gerektiğini söylüyor.

'Harekete geçme zamanı'

Suriye'ye müdahalenin en koyu taraftarlarından biri olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ön raporun gelecek hafta sonu yayımlanabileceğini açıkladı. Rusya'daki G20 zirvesinde Suriye'ye müdahale konusunda uzlaşma sağlanamadı.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Baracak Obama'nın kimyasal saldırıyla ilgili iddialarını reddetti. Putin isyancıların kimyasal silah kullandığını savunuyor. Obama, "Suriye hükümetini yeniden kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmaktan caydırmayı ve bu kapasitesini azaltmayı hedefleyen olası bir operasyonun dar kapsamlı ve sınırlı süreli olacağını" söylüyor. Birleşmiş Milletler'e göre Suriye'de 2,5 yıldır devam eden savaşta 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Dört günlük bir ziyaret için Avrupa'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Paris'te Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi. İki bakan da ülkelerinin Suriye'ye müdahale konusundaki kararlılıklarını dile getirdi. 1930'larda Nazi Almanya'sını durduramayan "Yatıştırma Politikası"na gönderme yapan Kerry, "Biz ve Fransız ortaklarımız, bunun katliam karşısında sessiz kalınacak bir zaman olmadığını biliyoruz. Şimdi Beşar Esad gibi diktatörlere saldırıları nedeniyle sınırlı ama açık ve etkili bir yanıt verme zamanı. Askeri operasyona katılmaya hazır ülkelerin sayısı çift haneli" dedi.

İlgili haberler