Mısır: İstihbarat binasına saldırıda 6 ölü

Mısır'da Sina Yarımadası'ndaki istihbarat servisi binasına düzenlenen bombalı saldırı sonucu altı kişinin öldüğü belirtildi.

Devlet televizyonu Mısır-Gazze Şeridi sınırındaki Refah'ta bulunan binaya düzenlenen saldırıda 10'dan fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bombalı saldırı, Sina Yarımadası'nda en az dokuz İslamcı militanın ölümüyle sonuçlanan büyük askeri operasyonun ardından düzenlendi.

Mısır'da ordunun geçen Temmuz'da İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirmesinden sonra, bölgedeki İslamcı militanların saldırılarında büyük bir artış oldu.

Görgü tanıkları Refah'taki İmam Ali bölgesinde bulunan binadaki şiddetli patlamanın, bölgedeki diğer binaların camlarının da kırılmasına yol açtığını belirtti.

AFP Haber Ajansı, kısa bir süre sonra yakındaki bir askeri kontrol noktasında ikinci bir patlamanın daha meydana geldiğini bildirdi. Bu patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

Mısır Ordusu, Refah ve Şeyh Zuveyd kentlerinde İslamcı militanlara karşı büyük bir operasyon düzenlemişti.

7 Eylül'de helikopterler eşliğinde düzenlenen operasyonun son yıllarda düzenlenen en kapsamlı saldırı olduğu kaydedilmişti.

Ordu devrik Cumhurbaşkanı Mursi'yi bölgedeki İslamcı militanların faaliyetlerine karşı hoşgörülü davranmakla suçluyordu. Mursi hapisteki bazı İslamcı militanlara af çıkartmış ve Sina'daki askeri operasyonları veto etmişti.

İlgili haberler