BM'de Suriye uzlaşmazlığı

Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Suriye meselesini görüşmek üzere Perşembe günü Cenevre'de bir araya gelecekleri açıklandı.

Açıklama, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye konulu toplantısının iptal edilmesini izliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün akşam saatlerinde Suriye gündemli bir toplantı çağrısı yaptı.

Ancak başlamasına kısa bir süre kala toplantının iptal edildiği açıklandı.

Anlaşmazlık, Suriye'yle ilgili çıkarılması planlanan BM Güvenlik Konseyi Kararı'nın metniyle ilgili.

Rusya dün Suriye'nin kimyasal silah stoğunun uluslararası denetim altına alınmasını önermiş ve Şam yönetimi de bu öneriyi kabul ettiğini duyurmuştu.

ABD, İngiltere ve Fransa, karar metninde planın bir takvime bağlanmasını ve Suriye'nin plana uymaması durumunda karşılaşacağı sonuçların karar metninde yer almasını talep ediyor.

Güç kullanma uzlaşmazlığı

Karar taslağında Suriye'yi suçlayan ifadelerin kabul edilemez olduğunu savunan Rusya ise girişimini destekleyen bir karar alınması çağrısında bulundu.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov dün Fransız mevkidaşı Laurent Fabius'la yaptığı görüşmede, Suriye'ye karşı güç kullanma tehdidinde bulunan herhangi bir tasarıya onay vermeyeceklerini söyledi.

BBC Muhabiri Bridget Kendall, uzlaşmazlığın BM Şartı'nın 6 ve 7'inci maddeleri üzerinde olduğunu belirtiyor. 7'inci madde diğer önlemlerin başarılı olmaması durumunda askeri müdahaleye izin veriyor, 6'ıncı maddeyse uzlaşmazlıkların çözümünde barışçıl yöntemlerin kullanılmasını öngörüyor.

Muhabirimiz, BM'de günler, hatta haftalar sürecek bir diplomatik mücadele yaşanabileceğini söylüyor.

Suriye'deki ana muhalif örgüt Suriye Ulusal Koalisyonu ise teklifi reddedip Batı'nın Esad rejimine karşı askeri müdahale düzenleme planlarına bağlı kalmasını istedi.

Koalisyon yaptığı açıklamada Moskova'nın teklifinin "oyalama amacı taşıdığını, daha fazla ölüme ve Suriye halkının daha fazla zarar görmesine yol açacağını" söyledi.