Kuzey Kore’deki reaktörün 'faaliyete geçmesi yakın'

ABD’deki bir araştırma merkezi tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore’deki Yongbyon nükleer reaktöründen buhar çıkmaya başladığı ve bunun da reaktörün çalışmaya başlamanın eşiğinde olduğunu gösterdiği belirtildi.

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nde bağlı ABD-Kore Enstitüsü’nün raporunda, tesisten çıkan buharın hacim ve renginin, reaktörün çalışmaya başlamak üzere olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Reaktörün plütonyum üretebildiği ve Kuzey Kore’nin de bunu nükleer silah yapımı için kullanabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar Kuzey Kore’nin, 2007’deki faaliyetlerini durdurana kadar Yongbyon reaktöründe üretilen plütonyumla yapılan dört ile 10 arasında nükleer silaha sahip olduğunu iddia ediyor.

Raporu yazan uzmanlardan Jeffrey Lewis, BBC’ye yaptığı açıklamada reaktörün ya faaliyete başladığını ya da başlamak üzere olduğunu belirtti.

BBC’nin Seul’deki muhabiri Lucy Williamson, uzmanlara göre reaktörün yılda altı kilo plütonyum üretebileceğini ve bunun da iki nükleer bomba yapmak için yeterli olduğunu söylediklerini aktarıyor.

Kuzey Kore, yardım karşılığında nükleer silahlardan arınma projesinin bir parçası olarak bu reaktörü Temmuz 2007'de kapatmıştı.

İlgili haberler