Hamas: 'Mısır'da cihatçıları eğitmiyoruz'

Filistin örgütü Hamas, Mısır'da geçtiğimiz iki haftada gerçekleşen bombalama eylemlerinin arkasında olduğu söylenen grubu eğittiği iddialarını reddetti.

Mısır devlet televizyonu el-Ahram Hamas'ın askeri kanadının Sina merkezli cihat yanlılarını patlayıcı üretmek ve bombalama eylemleri yapmak konusunda eğittiğini iddia etti.

El-Ahram ayrıca, Hamas'ı, Mısır İçişleri Bakanı'na suikast girişiminde bulunmakla da suçladı.

Kahire'deki yetkililer Mursi'nin Haziran'da devrilmesinden bu yana Hamas'ı Mısır'ın iç işlerine karışmakla suçluyor.

Hamas: İddialar gerçek dışı

Perşembe günü devlet televizyonunda bir sunucu Mısır "güvenlik yetkililerinin" Hamas'ın askeri kanadının "bomba yüklü araç ile saldırı düzenleme ve patlayıcı imal etme konusunda bazı kişileri eğittiğini" öğrendiğini söyledi.

Sunucu, "Hamas'ın askeri kanadı Mısır'daki Selefi cihat yanlılarına 400 mayın tedarik etti. Güvenlik güçleri bunu tespit etti ve sorumlular tutuklanacak" dedi.

Bunun yanı sıra el-Ahram, üst düzey güvenlik güçlerine dayandırdığı haberinde Hamas'ın 5 Eylül'de İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in konvoyunu hedef olan bir saldırı planlamış olduğunu iddia etti.

Sina yarımadasında örgütlü Ansar Bayt al-Maqdis örgütü suikast girişimini üstlenerek, İslamcılar üzerindeki baskının öcünü alacaklarını belirtirken Hamas sözcüsü Fawzi Barhoum ise iddiaları yalanladı.

Reuters haber ajansına konuşan Barhoum "İddialar tamamen gerçek dışı, Hamas'ı şeytanlaştırmaya çalışıyorlar" dedi.

Bir başka Hamas yetkilisi ise iddiaların Refah şehrindeki tünellerle ulaştırılan yardımları engelleyen Mısır yetkililerinin Gazze Şeridi'ndeki "kuşatmayı" meşrulaştırmak için ortaya attığını ileri sürdü.

İlgili haberler