Japonya son nükleer reaktörü de kapatıyor

Japonya, faaliyetteki son nükleer reaktörünü süresiz kullanıma kapattı.

Japonya’nın batı kenti Ohi’deki 4 numaralı reaktör Pazartesi günü sabah erken saatlerden itibaren elektrik üretimine son verecek.

Uzmanlara göre, en erken Aralık ayına kadar nükleer santrallarını kapalı tutacak olan Japonya, 1960lı yıllardan sonra ilk kez bu kadar uzun süre boyunca nükleer faaliyetleri durdurmuş olacak.

Japonya’da 2011’de meydana gelen deprem ve tsunami felaketiyle Fukuşima nükleer santralında reaktörlerin erimesi nedeniyle halk nükleer güce karşı çıkıyordu.

Deprem ve tsunami felaketi öncesi, nükleer santraller Japonya’nın elektriğinin yüzde 30’unu üretiyordu.

Kazadan sonra, santraller programlı bakımlar veya güvenlik endişeleri nedeniyle kapatılmış ve yeniden açılmamıştı.

Japonya’da geçen yıl Mayıs ve Haziran aylarında nükleer santrallar kapalı kalmış ancak santral işletmecisi Temco Ohi’deki reaktörün yeniden açılmasına izin vermişti.

Faturalar arttı

Uzmanlar, reaktörün yeniden açılabilmesi için gerekli güvenlik kontrollerinin tamamlanması ve yasal engellerin aşılması için en az altı ay gerektiği görüşünde.

Elektrik şirketleri ise, Japonya’nın 50 santralinden bazılarının açılması için başvuruda bulundu.

Japonya Başbakanı Şinzi Abe ekonomi için hayati öneme sahip olduklarını söylediği reaktörlerin yeniden devreye sokulmasını istiyor.

Fukuşima felaketinden sonra Japonya yüksek miktarda kömür, sıvı doğal gaz ve çeşitli yakıtlar ithal etmek zorunda kalmıştı.

Abe hükümeti, 2011’den bu yana görülen büyük ticaret açığından mecburi ithalatı sorumlu tutuyor.

Fukuşima felaketinden bu yana Japonya’da elektrik faturaları da yüzde 30 arttı.

İlgili haberler