İngiliz yargıç: Mahkemede peçe çıkarılmalı

İngiltere'de bugün bir mahkeme yargıcı, 22 yaşındaki Londralı bir kadının, mahkemeye çıktığında ifade verirken yüzünü tamamen kapatan peçeyi açması gerektiğine karar verdi.

Yargıç Peter Murphy, Müslüman kadının jüri tarafından gerektiği şekilde teşhis edilebilmesi, söylediklerinin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi için peçesini açması gerektiğini bildirdi.

Yargıç Murphy, demokratik bir toplumda mahkemedeki bir davalının yüzünü açmasının gerekli olduğunu ve bu talebin sahip olduğu insan haklarına dengeli bir müdahale oluşturduğunu kaydetti.

Mahkeme yargıcı, Müslüman kadının kamuoyunca görülmesinin engellenmesi için bir paravana konulmasını önerdiğini ancak yine de kendisinin, jürinin ve avukatların davalıyı yüzü açık şekilde görmelerinin gerekeceğini belirtti. Davalının diğer anlarda, mahkeme sırasında otururken yüzünü peçeyle kapatabileceği kaydedildi.

Söz konusu davalı, erkeklerin bulunduğu bir ortamda yüzünü göstermesinin dini inançlarına aykırı olduğunu savunarak peçesini çıkarmayı reddediyordu.

Yasal nedenlerle kimliği açıklanamayan Müslüman kadın, geçen hafta peçeli olarak katıldığı mahkemede, hakkındaki "tehditkâr davranış" suçlamasını reddetmişti.

Davalının avukatı Susan Meek, Londra'da görülen davada, isteği dışında yüzünü açmasının istenmesinin müvekkilinin haklarını ihlal edeceğini ve İngiltere'nin İslami giyim kurallarına gösterdiği hoşgörüyle de bağdaşmayacağını savunuyordu.

Blackfriars'daki mahkemede görülen dava, bazı insan hakları uzmanları arasında da ayrılıklara yol açmıştı.

İngiltere merkezli insan hakları örgütü Liberty'nin hukuk dairesi başkanı James Welch, geçen haftaki oturumda, yargıcın, peçesiyle oturuma katılan davalının "suçsuz olduğuna" dair yaptığı başvuruyu kabul etmesinin sağduyulu bir karar olduğunu söylemişti.

Welch, "Bu konular dengeli yaklaşım gerektirir. Ancak İngiltere'de eskiden beri bir hoşgörü geleneği bulunmaktadır. Bununla Avrupa ve ötesindeki diğer ülkelere önemli bir örnek oluşturulabilir." demişti.

Ancak kıdemli insan hakları avukatlarından John Cooper, Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte, davalının ifade verdiği sırada, mahkeme jürisince yüzünün görülebilmesi için peçesini kaldırması gerektiğini savunmuştu.

Cooper, "Ben, bir itirazın dile getirildiği mahkemede, peçenin çıkarılması gerektiğine inanıyorum. Jüri, kanıtları hem dinlemek hem de nasıl sunulduğunu görmek zorundadır. Bu kadının yüzünü jüriden gizlemesine izin verilmesi talihsiz ve tehlikeli bir örnek oluşturacaktır." demişti.

Yargıç Murphy, geçen Perşembe günkü mahkemede, davalının özel bir odada bir kadın polis tarafından teşhis edilmesi ardından salona peçeli olarak girmesine izin vermişti.

İlgili haberler