Boko Haram baskınında en az 87 ölü

Nijerya askeri güçleri

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde düzenlenen bir saldırıda Boko Haram militanlarının en az 87 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Askeri üniforma gideyek Benisheik kenti dışında kontrol noktaları kuran militanların, kaçmaya çalışanları vurarak öldürdükleri anlatılıyor.

Görgü tanıkları Boko Haram militanlarının Salı günü düzenlediği saldırıda onlarca binayı da yaktıklarını belirtiyor.

Fransız Haber Ajansı AFP, adını açıklamayan bir güvenlik yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ağır silahlarla donatılmış ve bazıları uçaksavar silahlar taşıyan Boko Haram militanlarının 20 kamyonetle Benisheik'e girdiklerini belirtti.

Söz konusu yöre, bu ayın başlarında da şiddetli çatışmalara sahne olmuş, olaylarda 5 militan ile yerel savunma grubunun 13 üyesi ölmüştü.

Benisheik, eyaletin yönetim merkezi ve Boko Haram'ın 2002 yılında kurulduğu Maiduguri'nin 70 km. batısında yer alıyor.

Borno eyaleti valisi Kashim Şettima, son olayların meydana geldiği yöreyi dün ziyaret etti ve işlenen cinayetleri "barbarca ve İslamiyete sığmayan eylemler" diye niteledi. Vali, ölenlerin yakınlarına maddi destek sağlanacağına da söz verdi.

Nijerya'da bir İslam devleti kurmak isteyen Boko Haram örgütü, 2009 yılından bu yana şiddet eylemleri yürütüyor.

Mayıs ayında Borna eyaleti ve iki komşu eyalette olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana, Borno ile iletişim ciddi şekilde aksıyor.

Şiddetten en çok etkilenen bölgelere yoğun askeri güç sevkiyatı yapılmasına rağmen, saldırılar son zamanlarda arttı.

Militanlara karşı koymak üzere, yerel savunma ekipleri oluşturulduysa da, son haftalardaki olaylarda bu gönüllülerden de çok sayıda ölen oldu.

Gözlemciler Boko Haram'ın gönüllü savunma gruplarından intikam almaya yöneldiği kanısında. Bu stratejinin şiddet eylemlerini daha da tırmandırmasından kaygı duyuluyor.

İlgili haberler