Kenya: Rehine eylemine karşı 'operasyon başlatıldı'

Telif hakkı BBC World Service

Kenyalı güvenlik güçlerinin başkent Nairobi'de radikal İslamcı Eş-Şebab örgütüne mensup olduğu düşünülen militanların baskın düzenleyip bazı kişileri rehin aldığı alışveriş merkezine operasyon düzenlediği haberleri geliyor.

Gelen haberlere göre binadan yoğun duman yükselirken aralıksız silah sesleri duyuluyor.

Cumartesi günü düzenlenen baskında şimdiye kadar 69 kişinin öldüğü 170'ten fazla kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

10-15 kadar kadar militanın, askeri birliklerce kuşatılan alışveriş merkezinin içinde olduğu tahmin ediliyor.

Eş-Şebab ellerinde 36 rehine olduğunu söylüyor ancak bu bilgi bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor. Alışveriş merkezinde militanlardan gizlenen sivillerin olması da mümkün.

Olay yerinde bulunan BBC muhabiri Mike Wooldridge, yeniden çatışma sesleri duyulmasının, güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmak için çabalarını yoğunlaştırdığına işaret ettiğini söylüyor.

Bu arada Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki yargıçlar, Kenya cumhurbaşkanı yardımcısı William Ruto'nun davasını bir hafta erteledi.

Ruto'nun, Nairobi'deki rehine krizinin çözümüne yardımcı olmak üzere ülkesine dönmesine izin verildiği açıklandı.

Ruto, Kenya'da 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yaşanan şiddetle bağlantılı olarak insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyor.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Westgate adlı alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda bin kadar kişinin kurtulmayı başardığını söyledi.

Uhuru Kenyatta kendi yeğeni ve nişanlısının da ölenler arasında olduğunu vurguladı.

Eş-Şebab eylemin Kenya'nın Somali'deki askeri operasyonlarına misilleme olarak yapıldığını belirtti.

Somali'de 2011'den bu yana savaşan 4 bin kadar Kenya askeri bulunuyor.

Güvenlik uzmanlarının daha önce İsrailli bir şirkete ait alışveriş merkezinin bir saldırıya hedef olabileceği uyarısında bulunduğu belirtiliyor. Saldırı, Ağustos 1998'de ABD Büyükelçiliği'nin bombalı saldırıya uğramasından bu yana Kenya'da yaşanan en büyük eylem olarak tanımlanıyor.