Kenya: Alışveriş merkezi baştan aşağı aranıyor

Kenya güvenlik güçleri, başkent Nairobi'de radikal İslamcı Eş-Şebab militanlarının baskın düzenlediği ve Cumartesi gününden beri çatışmaların sürdüğü alışveriş merkezini didik didik aradıklarını açıkladı.

Sabah saatlerinde alışveriş merkezinde duyulan patlama ve silah sesleri, operasyonun sona ermek üzere olduğu beklentisini doğurdu.

Saldırıda en az 62 kişi öldü, 170'den fazla kişi yaralandı.

'Saldırganlar arasında bir İngiliz kadınla 2-3 ABD vatandaşı var'

Bu arada Kenya Dışişleri Bakanı, saldırganların arasında bir İngiliz kadınla, 2-3 Amerikan vatandaşının da bulunduğunu söyledi.

Amerikan PBS televizyonuna konuşan Amina Muhammed, "Amerikalıların 18-19 yaşlarında Somalili ya da Arap kökenli Minnesota ya da başka yerlerde yaşayan kişiler", İngiliz militanın da "bunu daha önce birçok kez yapan bir kadın" olduğunu söyledi.

Telif hakkı

Kenya Kızıl Haç örgütüne göre 63 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Westgate adlı lüks alışveriş merkezinde kaç militanın olduğu bilinmiyor. Kenyalı yetkililer, "üç terörist" öldürdüklerini açıkladı.

Somalili Eş-Şebab örgütü saldırıyı Kenya'nın Somali'deki operasyonlarına misilleme olarak gerçekleştirdiğini duyurdu.

Kenya İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku Pazartesi BBC'ye yaptığı açıklamada operasyonun gece de devam edeceğini söyledi ancak son aşamaya geldiklerini vurguladı.

Bakan, "Teröristler bazı mağazalarda saklanıyor olabilirler, ama şimdi bütün katlar denetimimiz altında. Kaçacakları yer yok" dedi.

'Rehine olma ihtimali zayıf'

Joseph Ole Lenku, militanların elinde artık rehine kaldığını sanmadıklarını söyledi.

Binadan hala yoğun bir duman tabakası yükseliyor.

12-15 kadar militan, Cumartesi günü binaya el bombalarıyla saldırmışlar ve kalabalığa ateş açmışlardı.

Görgü tanıkları Müslümanların ayrılmasına izin verdikleri belirtilen militanların bazı kişileri rehin aldıklarını söylemişti.

Ölenler arasında 10 farklı ülkeden 18 yabancı da bulunuyor. Bu kişiler arasında iki hafta sonra doğum yapmayı bekleyen Türkiye kökenli Hollanda vatandaşı Elif Yavuz adlı bir kadın da var.

El Kaide ile bağlantısı bulunan Eş-Şebab Somali'deki askerlerini çekmemesi halinde Kenya'da saldırı düzenleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

Somali'de orduya destek veren Afrika Birliği gücünde 4 bin Kenya askeri görev yapıyor.

Eş-Şebab Somali'de bir İslam devleti kurmak için savaşıyor.