Westgate soruşturmasına yabancı uzmanlar da katılıyor

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki alışveriş merkezinde Eş-Şebab örgütünce düzenlenen kanlı saldırının soruşturulması sürecine ABD, İngiltere, Almanya, Kanada ile Interpol'den uzmanlar da katılıyor.

İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku, adli uzmanların Westgate alışveriş merkezinde kapsamlı bir DNA, parmak izi taraması yürüttüğünü ve silahlarda kullanılan mermileri araştırdığını belirtti.

Bakan, 5 militanın öldüğünü doğruladı ve daha başkalarının cesetlerinin de bulunacağını düşündüklerini söyledi.

Westgate saldırısında ölen sivil ve asker 67 kişinin cenaze törenleri sürüyor.

İçişleri Bakanı Lenku, Nairobi'de düzenlediği basın toplantısında, "Bir sonraki aşamaya geçildi." dedi ve adli soruşturmanın en az bir hafta sürmesini beklediklerini kaydetti.

Bakan, ölü sayısında çok büyük bir artma olmasını beklemediklerini belirtti.

Alışveriş merkezinde üç katın çökmesiyle oluşan enkazın altında başka cesetler bulunduğu düşünülüyor. Lenku, bundan böyle sadece saldırıyı düzenleyen militanların cesetlerinin bulunacağına inandığını belirtti.

Aralarında bir kadının da bulunduğu militanların kimliklerini saptama çalışmalarına devam edildiğini kaydeden Lenku, "Bununla birlikte, adli uzmanların, bu bilginin doğru olup olmadığını saptamasına imkan verilmesini" istedi.

Kenya İçişleri Bakanı, saldırıyı düzenleyenler arasında İngiliz veya Amerikalıların bulunup bulunmadığını doğrulayamayacağını söyledi; eylemle ilgili görülen 10 kişinin gözaltında tutulduğunu bildirdi.

Somalili radikal dinci Eş-Şebab örgütünün Somali'deki Kenya askeri operasyonlarına misilleme olarak düzenlediğini açıkladığı saldırı ardından ilan edilen 3 günlük yas dün başladı ve tüm ülkede bayraklar yarıya indirildi.

El Kaide ile bağlantılı Eş-Şebab çeşitli defalar, Somali'deki Kenya askerlerinin çekilmemesi halinde, Kenya'da saldırı düzenleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

Somali'de orduya destek veren Afrika Birliği gücünde 4 bin dolayında Kenya askeri görev yapıyor.

Eş-Şebab Somali'de bir İslam devleti kurmak için mücadele ediyor.

İlgili haberler