Cezayirli Selefiler 'aşk köprüsüne engel oluyor'

Cezayir'de radikal İslamcılar, başkent Cezayir'de "intiharlarla kötü ün kazanmış bir köprünün aşk ve barış sembolü haline getirilmesi girişimlerine engel oldu".

L'Expression gazetesindeki habere göre, "intihar köprüsü" olarak bilinen Telemli Köprüsü'nü "aşk sembolü"ne dönüştürmek için bir kampanya başlatıldı.

Bu kampanya çerçevesinde, bölge sakinlerinden sevdiklerinin isimleri yazılı asma kilitleri köprüye iliştirmeleri istendi.

1990'lardan bu yana iç savaşın yıkımına uğramış Cezayir'de barış ve umudu tesis etmeyi amaçlayan bu "aşk köprüsü" girişimi, Paris'te Seine nehri üzerindeki Pont des Arts köprüsündeki bir uygulamadan esinlenmişti.

Gazete, bu girişimin gençlerden büyük ilgi gördüğünü, hatta belediye başkanının ofisine bile asma kilit takıldığını ancak bu durumun aşırı muhafazakâr Selefileri kızdırdığını duyurdu.

ABD destekli Magharebia adlı internet haber sitesi, asma kilitlerin gece kırılarak yerlerine Kuran'dan yazılı duaların asıldığını duyurdu.

YouTube'da paylaşılan bir videoda, bir din adamının televizyon muhabirine "Bu çok saçma bir adet. Köprü zaten kötüydü şimdi iyice berbat oldu." dediği belirtiliyor.