'Eş-Şebab militanları AVM'de dükkan kiralamıştı'

Kenya güvenlik güçlerinden üst düzey kaynaklar, başkent Nairobi'deki alışveriş merkezinde 70'e yakın kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın ve saldırıyı düzenleyen Eş-Şebab militanlarının, önceden dükkan kiralamış olduklarını bildirdi.

BBC'ye açıklama yapan kaynaklar, böylece militanların Westgate alışveriş merkezindeki servis asansörlerinden yararlanabildiğini ve önceden büyük miktarda silah ve cephane stokladığını belirtti.

Silahlarını önceden yerleştirmiş olan saldırganların bu sayede hızla yeniden cephanelerini yenileyebildikleri ve güvenlik güçlerini geri püskürttükleri kaydedildi.

Westgate alışveriş merkezinde dört gün süren baskın ve saldırılarda şimdiye dek belirlenen ölü sayısı 67. Kenya Kızılhaç'ı 61 kişinin kayıp olduğunu kaydediyor.

Adli ekipler merkezde ceset ve başka ipuçlarını aramaya devam ediyor.

BBC'nin yaptığı soruşturmaya göre, Eş-Şebab'ın AVM'de dükkan kiralabilmesi için rüşvet yoluyla sahte nüfus belgeleri çıkartmış oldukları anlaşılıyor.

Güvenlik operasyonu sırasında, komutanın polislerden askerlere devredilmesi sırasında oluşan boşluktan ve karışıklıktan yararlanan militanların ağır makineli tüfekleri devreye soktukları tahmin ediliyor.

Westgate saldırısına kaç militanın katıldığı ve hangi uluslardan oldukları hala belirsiz.

Eş-Şebab örgütü içindeki üst düzey kaynaklar, BBC'ye, "saldırganların kimliklerinin açıklanmayacağını" söyledi.

Bu arada üst düzey bir hükümet yetkilisi, Associated Press ajansına, merkezin bir kısmında Pazartesi günü meydana gelen çökmenin arkasında, ordunun blunduğunu bildirdi.

Kenya'daki muhabirler, AVM'deki bir destek sütununun, kuşatmayı sona erdirmek isteyen askerlerce havaya uçurulduğu yolunda haberler dolaştığını belirtiyorlar.

İlgili haberler