Netanyahu: İran nükleer silah geliştirirse 'ölümsüzleşir'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İranlıların, mevcut hükümetten "çok daha iyisini hakettiklerini" savunurken, İran'ın nükleer silah sahibi olması halinde hayatlarının daha da kötüleşeceğini söyledi.

Netanyahu, BBC Farsça televizyonuna yaptığı açıklamada "bu gaddar rejim nükleer silah edinirse Kuzey Kore gibi, ebedi bir rejime dönüşebilir" uyarısında bulundu.

Benyamin Netanyahu, Farsça yayın yapan bir medya organına verdiği ilk mülakatta kendisi dahil bir çok kişinin, "İran'ın nükleer silah edinme arayışına diplomatik bir çözümle son verildiğini" görmek istediğini vurguladı.

Netanyahu, "Ama ben uydurma değil, gerçek bir çözüm istiyorum." diye konuştu.

Bunun için İran'ın nükleer silah üretme kabiliyetinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunan Netanyahu, "sivil amaçlı enerji istiyorlarsa, uranyum zenginleştirmeleri şart değil. Uranyumu ancak nükleer silah istiyorsanız zenginleştirirsiniz." dedi.

'Asıl kararlar'

Netanyahu ayrıca yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in aldığı "asıl kararları" değiştiremeyeceğini savundu.

Hem Hamaney hem de Ruhani nükleer silah edinmeye çalıştıkları iddialarını reddediyor.

İki lider de İran'ın izlediği nükleer programın barışçıl amaçlar taşıdığını savunurken kimi Batılı ülkeler bunun doğru olmadığını, Tahran'ın gerçek niyetlerini açık etmediği görüşünü dile getiriyor.

Bununla beraber ABD ile İran arasındaki buzların son dönemde erimeye başladığı bir gerçek.

ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen hafta telefonla görüşmüş, böylece otuz yılı aşkın süre sonra ilk kez ABD ve İran liderleri arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

İsrail hükümeti, ABD ile İran arasında son günlerde gözlenen yakınlaşma belirtilerine şüpheyle yaklaşıyor.

Netanyahu, Tahran'ın nükleer programı için müzakere sürecinde İran'a karşı sert ekonomik yaptırımların devam etmesi gerektiğini savunuyor.

BM'deki İranlı diplomatlar da Salı günü İran Cumhurbaşkanı'nı "kuzu postuna bürünmüş kurt" diye tanımlayan Netanyahu'ya öfkeyle karşılık vermişlerdi.