ABD komandolarının Afrika operasyonu

ABD'li yetkililer, özel birliklerin Afrika'daki islamcı örgütlerin üst düzey isimlerine yönelik iki operasyon düzenlediğini açıkladı.

Libya'daki operasyonda 15 yıl önce Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan Büyükelçiliklerine yapılan bombalı saldırılarda rol aldığı gerekçesiyle aranan üst düzey bir El Kaide lideri yakalandı.

Anas el Libi isimli bu kişi Trablus'ta yakalandı.

Somali'nin güneyindeki Barave kentinde düzenlenen operasyon ise başarısız oldu.

Bu operasyonda, Kenya'da geçen ay 67 kişinin hayatını kaybettiği Westgate alışveriş merkezine yönelik saldırının sorumluluğunu üstlenen El Kaide bağlantılı eş-Şebab örgütünün üst düzey bir lideri hedef alındı.

Örgüt saldırının sorumluluğunu 21 Eylül'de üstlenmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry operasyonların ABD'nin "terör saldırılarının sorumlularının peşini hiç bir zaman bırakmayacağını" gösterdiğini söyledi.

5 milyon dolar ödül

Anas el Libi, Libya'nın başkenti Trablus'ta bu sabahın erken saatlerinde yakalandı.

Operasyona Libi'nin karısının da şahit olduğu ve kendisini kaçıranları "yabancı görünüşlü komandolar" olarak tasvir ettiği belirtiliyor.

FBI'ın "en çok arananlar" listesinde yer alan 49 yaşındaki El Kaide komutanı için 5 milyon dolar ödül vardı.

Pentagon Sözcüsü George Little, el Libi'nin "şu anda Libya'nın dışındaki güvenli bir noktada ABD ordusu tarafından yasalara uygun şekilde gözaltında tutulduğunu" bildirdi.

Amerikalı üst düzey bir askeri yetkili, el Libi'nin yakalandığı operasyonun, Kuzey Afrika'da terörle mücadele operasyonları yürüten "Delta Force" özel birlikleri tarafından düzenlendiğini belirtti.

El Libi, ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki Büyükelçiliklerine 7 Ağustos 1998 tarihinde düzenlenen ve 220'yi aşkın kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılarda rol aldığı gerekçesiyle New York'taki bir Federal Mahkeme tarafından suçlanmıştı.