Mısır'da silahlı kişiler dokuz askeri öldürdü

Mısır'da dokuz asker ve polis memuru ülkenin iki farklı şehrinde meydana gelen saldırılarda öldü.

Mısır'ın kuzeyindeki liman kenti İsmailiye'de devriye gezen altı asker uğradıkları silahlı saldırıda öldü.

Süveyş Kanalı üzerinde yer alan İsmailiye'de Muhammed Mursi'nin Mısır ordusu tarafından cumhurbaşkanlığı görevinden indirildiği 3 Temmuz tarihinden bu yana polis ve askerlere yönelik başka saldırılar da meydana gelmişti.

Bunun yanısıra Sina'da güvenlik kuvvetlerine ait bir binaya çarpan bomba yüklü aracın patlaması sonucu da üç kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kahire'de de bir uydu aracına roket saldırısı düzenlendi. Saldırıyı henüz bir grup üslenmedi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler taraftarları ile güvenlik güçleri arasında hafta sonu çıkan çatışmalarda ise can kaybı 50'yi geçti.

Kahire'nin merkezinde yer alan Tahrir Meydanı'nda toplanmaya çalışan Muhammed Mursi taraftarlarına güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu patlak veren çatışmalarda yüzlerce kişi de yaralandı.

Canlı mermi kullanıldı

Mısır'da hafta sonunda ara sokaklarda saatlerce süren çatışmalar esnasında güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz ve canlı mermi kullandı.

Ölen göstericilerin çoğunun göğüs ve başlarından yaralandığı bildiriliyor.

İslamcı protestocuların gösterileri başkent Kahire'nin yanısıra Mısır'ın bir dizi başka kentinde de düzenlendi.

Muhabirler, yüzlerce göstericinin tutuklandığını bildiriyor.

Ordu destekli hükümet, hafta sonunda Mısır'ın birçok kentinde 1973 Arap-İsrail Savaşının 40'ıncı yıldönümünü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlemişti.

Sisi'ye sevgi gösterisi

Tahrir Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe savaş uçakları ve saldırı helikopterlerinin hava gösterisi eşlik etmişti.

Kahire'deki BBC muhabiri Quentin Sommerville, meydanda toplananlar arasında Genelkurmay Başkanı General Sisi'nin fotoğraflarını taşıyanların da olduğunu söylüyordu.

Muhammed Mursi'yi darbeyle görevden uzaklaştıran General Sisi, Mısır'da halkın bir kısmı nezdinde bir kahraman olarak görülüyor.

Muhabirimiz, ''Katil Sisi" diye sloganlar atan binlerce Mursi taraftarının Tahrir Meydanı'na ulaşmaya çalışması ve güvenlik güçlerinin buna müdahalesi üzerine şiddet olaylarının patlak verdiğini söylüyor.

Mursi'nin Temmuz ayında bir askeri darbeyle devrilmesinin ardından yaşanan çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Mısır'da son iki ayda binlerce Müslüman Kardeşler üyesi tutuklandı.

Mursi ve Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkili, şiddet ve adam öldürmeye teşvikle suçlanıyor.

İlgili haberler